Článek
„To je situace, kdy je nutné začít hledat příčiny opakovaného potrácení. Zhruba v polovině případů těhotenských ztrát jde o genetickou vadu vzniklého těhotenství, která není slučitelná s dalším pokračováním gravidity,“ vysvětlil ředitel pro léčebnou péči pražského sanatoria Pronatal docent Tonko Mardešič. Přesné příčiny, proč až čtrnáct těhotenství ze sta končí samovolným potratem, lékaři neznají.
V případě prvního potratu, který se již v následné graviditě neopakuje, je lékaři označují za těhotenské ztráty, které jsou přirozenou součástí lidské reprodukce.
Různé příčiny
„Při opakovaných potratech, tedy pokud žena potratí dvakrát a vícekrát, může být příčina imunologická, je třeba také prověřit možné hormonální poruchy, včetně poruch štítné žlázy, vrozené děložní vady, některé specifické infekce a podobně,“ doplnila specialistka ambulantní péče sanatoria Pronatal Hana Belošovičová.
Podle specialistů není nutná péče ani vyšetření v případě prvního potratu. Řada žen si samovolného potratu formou podobnou menstruačnímu krvácení nemusí ani všimnout. Měla by ale zpozornět při druhém takovém neobvyklém případu a po třetím samovolném potratu by už měla vyhledat odbornou lékařskou péči.
„Léčba se samozřejmě odvíjí od zjištěné příčiny. V prvé řadě jde o genetické vyšetření rodičů a mohou následovat testy na vzácnější příčiny těhotenských ztrát. V rámci odborné péče je dnes řada problémů řešitelná,“ konstatoval přední odborník v oboru Mardešič.