Článek
„Česko Kosovo uznalo v roce 2008 za vlády Mirka Topolánka, máme s ním korektní vztahy, stejně jako se Srbskem. Jsme mezi cca stovkou zemí, které tak učinily. V zájmu evropské bezpečnosti a míru je především integrovat západní Balkán do EU, pokud země splní všechny potřebné podmínky. Rozšíření je rovněž priorita i české zahraniční politiky,“ napsal Petříček.
V odlehčeném duchu také naznačil již zmiňovanou možnou souvislost s kopanou.
Ministr v červnu po jednání s kosovským protějškem Behxhetem Pacollim podpořil evropské ambice Kosova i dalších západobalkánských zemí. Zároveň však vyjádřil znepokojení nad stagnací dialogu mezi Kosovem a Srbskem, což blokuje přístupová vyjednávání obou zemí. Kritizoval také kosovská cla na dovoz srbského zboží.
Pitomé výroky posilují sváry
Člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Mihola (KDU-ČSL) na Twitteru napsal, že „tímto způsobem a takto zkratkovitě by se prezident republiky ani jiný politik neměl vyjadřovat“.
„Oheň nad soudkem se střelným prachem nerozdělává snad ani diletant. Pitomé a zbytečné výroky jsou takovým rozděláváním ohně a posilováním svárů,“ dodal na Facebooku v příspěvku, který uvozuje slovo ostuda.
Timto zpusobem a takto zkratkovite by se prezident republiky ani jiný politik neměl vyjadřovat.Politika a diplomacie není o mám - nemám rád.Vrcholný politik by měl komunikovat,spojovat a vysvětlovat.Zkratkovite tvrzení a prohlášení vedou jen ke zmatku a napětí. pic.twitter.com/UV5Hpyfoo1
— Jiří Mihola (@JMihola) September 11, 2019
Další člen výboru a předseda STAN Vít Rakušan na dotaz napsal, že nejde o Zemanův první mezinárodní přešlap. „Kdybych chtěl být drsný, tak řeknu, ať si na letištní ploše mumlá, co chce. Zahraniční politiku a její směr určuje vláda a zahraniční směřování ČR je jedno z mála témat, ve kterém bych s touto vládou souhlasil,“ uvedl.
Kosovo po rozpadu Jugoslávie patřilo Srbsku, v roce 2008 ale s podporou západních velmocí vyhlásilo nezávislost. Srbsko jej ovšem stále považuje za své území. Většina členských států OSN včetně Česka samostatnost Kosova uznala, naopak některé země jako Slovensko, Španělsko, Rusko, Bosna a Hercegovina nebo Řecko nikoli.