Hlavní obsah

Ať přestupky řeší samosprávy, navrhl policejní prezident. Nezvládáme, brání se obce

Sdružení místních samospráv ČR (SMS) se nelíbí nápad policejního prezidenta Martina Vondráška přenést kvůli nedostatku a přetížení policistů část jejich povinností, jako je třeba řešení přestupků, na obce. Ty se obávají, že by jim to zvýšilo administrativu, což by se projevilo na službách občanům.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Policejní prezident Martin Vondrášek

Článek

„Tento nápad je pro nás překvapivým, a to i proto že ho s námi nikdo dopředu nekonzultoval. V praxi by to znamenalo výrazné zvýšení administrativního zatížení obcí, které již nyní mnohdy pracují na hraně svých možností. Přenesení vyšetřování přestupků na obce by bylo například pro většinu menších obcí neudržitelnou zátěží, která by omezila jejich kapacity pro poskytování služeb občanům,“ sdělila v pondělí na dotaz Novinek mluvčí sdružení Šárka Kuželová.

Podle ní by se také muselo vyřešit financování této činnosti, která by přibyla obcím, přičemž sdružení má za to, že krok by nevyřešil podstatu problému.

„Přenesení agendy by nahradilo jedno přetížení druhým, aniž by se problém skutečně vyřešil,“ míní Kuželová.

O tom, že by se zátěž policistů mohla snížit až o desítky procent odebráním jedné z velmi častých agend - řešení přestupků proti státní správě a samosprávě, hovořil policejní prezident Vondrášek v neděli v ČT. Podle něj by přestupky mohly vyšetřovat samy správní úřady místo policistů, kteří k tomu vedou rozsáhlé a časově náročné šetření, ale pak stejně případ předávají správním orgánům.

„Jestliže nebudeme odvážní a neprosadíme prvky oportunity (zjednodušeně možnost nestíhat všechny trestné činy, které stíhat lze - pozn. red.) do našeho právního systému, tak prostě agendy výrazně nezredukujeme,“ prohlásil Vondrášek.

Tisíce policistů týden nevybíraly pokuty, protest byl podle nich úspěšný

Domácí

Podle místopředsedy Odborového svazu bezpečnostních sborů Martina Červenky, který o neutěšené situaci u policie v pondělí s Vondráškem jednal, by to mohla být „určitě také jedna z cest“. Situací se bude zabývat i nová pracovní skupina při policejním prezidiu.

„Chceme odejmout činnosti, které policii absolutně nepřísluší, abychom mohli víc pracovat pro občany, být na ulici a neseděli v kancelářích a nebouchali do počítače,“ vysvětlil Červenka, co by měla nová pracovní skupina řešit. Na dotaz redakce upřesnil, kterých agend by se rádi policisté zbavili.

Nechtějí být doručovatelkami a asistenty exekutorů

„Dnes si polovina policejního sboru připadá jako poštovní doručovatelka, protože doručujeme písemnosti správních orgánů, soudů atd., což jsou jen na našem útvaru desítky dopisů týdně. To nás strašně zdržuje, i s přihlédnutím k personálnímu stavu u policie,“ řekl Novinkám Červenka pracující jako zástupce vedoucího místního oddělení policie v Písku.

Anketa

Měly by podle vás obce vyšetřovat přestupky místo policie, jak navrhuje policejní prezident?
Ano
70,2 %
Ne
29,8 %
Celkem hlasovalo 1346 čtenářů.

Další činností, kterou by podle něj policie neměla dělat, je asistování a pomoc exekutorským úřadům.

„Z 95 procent jde o občanskoprávní věci a oni nás stále žádají o nějakou součinnost, poskytnutí informací apod. Na našem malém útvaru jsou to desítky dotazů měsíčně, přičemž ke každé té žádosti musí sednout policista a odpovědět na ni. To jsou stovky hodin měsíčně, které bychom mohli radši strávit na ulici než pořád odepisovat,“ poznamenal písecký odborář.

Skupina se poprvé sejde 9. prosince. Měli by v ní zasednout zástupci všech odborových organizací i všech úrovní policejních velitelů, tedy od krajských ředitelů přes šéfy územních odborů až po vedoucí obvodních oddělení. Scházet by se pravděpodobně měli na prezidiu. Červenka bude členem této skupiny za odbory.

Bude podle svých slov prosazovat, aby se do současného velkého množství činností, které má policie v popisu práce, velmi výrazně zasáhlo a nešlo jen o kosmetické úpravy.

Právě přetíženost a zároveň nízké platy policistů vedly odboráře minulý týden k protestní akci, kdy od pondělí do pátku tisíce mužů a žen zákona řešily některé dopravní přestupky s lidmi jen domluvou místo běžné pokuty a vysvětlováním současné špatné situace uvnitř policejního sboru.

Další protest přímo před budovou ministerstva vnitra na pražské Letné chystají bezpečnostní odbory na 21. listopadu. Ještě předtím se ve čtvrtek 14. listopadu sejdou zástupci odborářů přímo s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN), aby s ním jednali především o navýšení platů v příštím roce. Nesouhlasí pěti procenty navíc, požadují minimálně 6,9 procenta.

Je na čase říct dost, půjdeme protestovat před vnitro, ohlásili odboráři bezpečnostních složek

Domácí

Výběr článků

Načítám