Článek
„Když počítáme pouze bytové domy bez domů s pečovatelskou službou apod., pak je pronajímaných státních a obecních bytů v ČR asi 144 tisíc,“ sdělil Novinkám mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Waleczko s tím, že zhruba dalších 13 tisíc státních a obecních bytů je neobydlených, např. kvůli probíhajícím opravám atd.
„Obecně se dá říct, že poptávka po nájemních obecních bytech výrazně převyšuje nabídku, konkrétní bytovou situaci v jednotlivých lokalitách je ale třeba detailně zmapovat,“ dodal.
Počítá s tím i navrhovaný zákon o podpoře v bydlení. Ministerstvo chce zjistit, kde jsou volné obecní byty a kde je žádoucí obecní bytový fond opravit.
„Z našeho reprezentativního výzkumu vyplývá, že asi 70 procent obcí považuje svůj bytový fond za nedostatečný a zhruba stejný podíl má zájem o výstavbu. Poptávka je tedy enormní. Jak se bude vyvíjet počet obecních bytů v příštích letech, bude hlavně záležet na samotných obcích. Ministerstvo pro místní rozvoj jim v rámci reformy Bydlení pro život postupně nabídne sadu nástrojů, aby mohly svou bytovou situaci aktivně řešit,“ dodal Waleczko.
„Trenkové teplo“ vyjde domácnost draho. V chodbě se nemusí topit vůbec
V Brně přes 10 tisíc žadatelů
Například Brno evidovalo v říjnu přes 10 tisíc žadatelů o městský byt, kterých má jihomoravská metropole dohromady asi 28 tisíc, většinou plných.
Plzeň k 1. říjnu registrovala 2,5 tisíce žadatelů, bytů má přitom město ve své správě 2 350, také obvykle obsazených. Většina dalších krajských měst pořadník žadatelů nedělá a neregistruje je, o každý uvolněný byt musejí tedy požádat zvlášť. Počty lidí, kteří by měli o obecní byty zájem, tak města často neznají. Při rozhodování o pronájmech postupuje každé město jinak. Někde se o nájem soutěží, jinde rozhoduje sociální situace nebo veřejně prospěšné povolání, jako je policista nebo zdravotník.
Neobsazené městské byty nezůstávají. Nájemné v nich totiž bývá o několik řádů nižší než v bytech soukromníků. Například v Plzni podle mluvčí Evy Barborkové platí nájemníci standardního obecního bytu za metr čtvereční nájemné 92 korun, zatímco průměr činí podle dostupné statistiky realitek asi 252 korun za metr čtvereční.
Příznivé ceny jsou i v Hradci Králové. Průměrná výše nájemného je 130 Kč za metr čtvereční. „Byty pro rodiny s dětmi mají nájemné 61 Kč na metr čtvereční. Senioři hradí nájemné ve výši 36 Kč na metr čtvereční,“ uvedla mluvčí Kateřina Rohlíčková. Průměrné nájemné ve městě přitom obecně činilo v říjnu asi 257 korun za metr.
Byty už levnější nebudou a ceny rodinných domů mírně rostou, analyzovala banka
V Olomouci platí za metr čtvereční v obecním bytě nájemné 104 až 110 korun, říjnový průměr v ostatních bytech byl 238 korun. Rada města schválila zvýšení nájemného od března příštího roku, a to u městských bytů o 20 a u bytů zvláštního určení o 10 procent.
V Brně se nejvyšší měsíční nájemné v obecním bytě pohybuje do 200 korun za metr čtvereční, zatímco statisticky obvyklý je nájem 343 korun za metr.
V řadě měst se obrací trend z posledních let, kdy se nemovitostí zbavovaly. Například Hradec Králové měl před deseti lety ve svém majetku 1485 bytů, postupně toto číslo kleslo až na 1331. „V letošním roce však město získalo bývalou budovu ubytovny Fakultní nemocnice Hradec Králové, a počet bytů se tak zvýšil na stávající hodnotu 1462 bytů.
Město se chystá zajistit navýšení bytového fondu,“ sdělila Právu Rohlíčková.
Brno zase podle svého mluvčího Filipa Poňuchálka připravuje výstavbu družstevního bydlení. Další možnost bytové výstavby hledá ve spolupráci se spolky či soukromým sektorem.
Ústí nad Labem zase vykoupil bývalý rektorát Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v ulici Hoření za 60 milionů korun, aby zde vzniklo asi 67 bytů pro přibližně 132 obyvatel.
V Praze na Nových Dvorech vyroste nových 2,5 tisíce bytů
S výstavbou chce pohnout i Praha. „Máme už vytipované lokality, kde bude byty stavět samo město. Největší takový projekt se bude nacházet na Nových Dvorech, kde chceme postavit 2 500 bytů a kde by domov mohlo najít až 6 000 Pražanů. Celkově v hlavním městě připravujeme 11 projektů, které má na starosti Pražská developerská společnost,“ informoval mluvčí Vít Hofman.
Stavět by se mohlo začít už za dva až tři roky. Další projekty mají vzniknout i v Dolních Počernicích, Černém Mostě nebo na Palmovce. „Mezi největší záměry patří projekty v Dolních Počernicích, kde by mělo v několika etapách vzniknout 845 bytů v rodinných, řadových a nízkopodlažních bytových domech,“ dodal Hofman.