Hlavní obsah

Aš vysoudila na neúspěšné advokátce miliony

Právo, Patrik Biskup

Několik milionů korun musí zaplatit advokátka Alena Kasalová městu Aš za špatně odvedenou práci při jeho zastupování ve sporu se stavební firmou Geosan Group. Vyplývá to z úterního rozhodnutí plzeňského soudce Davida Kotrbatého.

Foto: Mapy.cz

Městský úřad Aš

Článek

Podle rozsudku je právnička povinna uhradit více než pět milionů korun včetně úroků z prodlení. Jsou to peníze, které stály městskou kasu několik let trvající soudní peripetie s firmou kvůli špatné kvalitě postavených bytových domů. Verdikt není pravomocný.

Vše se točí kolem výstavby domů s téměř stovkou bytů v Hlavní ulici z roku 2005. Při předání díla město upozornilo na několik závad, z nichž některé firma neuznala. Město se proto na doporučení Kasalové rozhodlo čerpat peníze na opravy z 8,5milionové bankovní záruky poskytnuté firmou na případné nedodělky.

Zapomněla na vadu

Okresní soud v Chebu později rozhodl, že město čerpalo bankovní záruku neoprávněně, a muselo peníze firmě vrátit. V rozsudku tehdy konstatoval, že bankovní záruku mezi sebou obě strany sjednaly na krytí vad a nedodělků z přejímacího řízení.

Závady, jimiž město u soudu argumentovalo, se ale týkaly reklamačního řízení, na které se čerpání bankovní záruky podle uzavřené dohody o narovnání nevztahovalo.

Podle starosty Aše Dalibora Blažka advokátka pochybila tím, že před soudem prvního stupně opomněla uvést jako vadu z přejímacího řízení zemní vlhkost, která prostupovala zdivem. Na tuto skutečnost upozornila Kasalová až v rámci odvolání, což už je z hlediska pravidel civilního řízení nepřípustné, a druhoinstanční soud to už nemohl nijak zohlednit.

Vedení města tak bylo přesvědčené, že kdyby Kasalová v soudním řízení řádně a včas argumentovala existencí zemní vlhkosti, bylo by ve sporu se stavební firmou úspěšné. Proto na advokátku podalo žalobu a požadovalo náhradu škody.

A soud dal městu za pravdu. V jednání Kasalové spatřuje porušení právní povinnosti, které bylo v příčinné souvislosti s neúspěchem města v daném sporu. Nebýt jejího pochybení, město by podle soudce daný spor s firmou vyhrálo.

„V době čerpání bankovní záruky právní zástupkyně města věděla, že na díle vázne vada zemní vlhkosti, kterou ale řádně a včas neuplatnila při řízení u soudu. Přitom měla k dispozici listinu, ze které tato skutečnost jednoznačně vyplývala. Vadu zemní vlhkosti zmínila až v rámci odvolání, a tudíž pozdě,“ konstatoval Kotrbatý.

Na domech 2700 chyb

V odůvodnění rozsudku dále uvedl, že na domech se po jejich dokončení vyskytlo více než 2700 chyb a nedostatků. „Z provedených důkazů jasně vyplývá, že vada vlhkosti byla jednoznačně vadou z přejímacího řízení. Objevovala se opakovaně, zejména po vydatnějších deštích. Ze strany zhotovitele nebyla odstraněna. Stavební firma ji zpočátku vydávala za zbytkovou vlhkost a nasadila vysoušeče. Následně provedla pouhé kosmetické úpravy, které měly vadu zamaskovat tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ konstatoval Kotrbatý.

Jak dodal, stavební firma v podstatě vůbec neřešila skutečnou příčinu zemní vlhkosti. „Dílo bylo podle názoru znalců velmi nekvalitně provedeno a firma se snažila zbavit za to odpovědnosti,“ uzavřel soudce.

Související témata:

Výběr článků

Načítám