Článek
Výcvik, který absolvovali na americké základně námořní pěchoty Pendleton, čítal nejprve teorii s prvotním nácvikem na simulátoru.
Následovaly základní manévry a posléze let podle přístrojů, let ve skupině i v nízkých výškách. Trénovali rovněž přepravu nákladů a jejich vyzvedávání.
„Vyvrcholením byly lety na střelbu na pozemní cíle kanonem a neřízenými raketami a také lety v noci s brýlemi pro noční vidění. Palubní technici si vyzkoušeli střelbu ze dveří vrtulníku lafetovanými zbraněmi,“ uvedlo ministerstvo.
Česko dostane od USA osm vrtulníků za to, že své poskytlo Ukrajině
Každý z pilotů nalétal kolem 80 hodin a následně dostal certifikát. Vedle toho vojáci trénovali i nouzové opuštění stroje a přežití v případě pádu do vody.
Přístup amerických instruktorů si Češi pochvalovali. „Při výcviku byl jejich přístup spíše na úrovni kolegů, nikoliv učitel-žák, neboť si uvědomovali, že s létáním nezačínají, ale že se jedná o přeškolovací výcvik, který přizpůsobovali jejich potřebám,“ uvedl velitel výcvikové skupiny H-1 podplukovník Marcel Kica.
Ten popsal i nejvýraznější rozdíly proti stávajícím vrtulníkům Mi. „Největší rozdíly jsou v moderním multifunkčním displeji (tzv. full glass cockpit), levotočivém nosném rotoru a ližinovém podvozku,“ uvedl na adresu strojů, které by měla armáda získat během jara.
Koupíme legendární americké chinooky za 20 miliard
V nejbližší době by měli vojáci získat simulátor, který bude sloužit k výcviku. Servis strojů bude obstarávat LOM Praha.