Článek
„V současné době jsou ti vojáci v České republice,“ řekla Novinkám mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Mise českých speciálních sil v Keni, kde čeští vojáci připravují místní studenty na nebezpečné operace, už běží 12 let a ze své podstaty byla skrytá očím veřejnosti. To se změnilo, když byl na konci října při výcviku postřelen jeden z keňských studentů a padlo podezření na českého instruktora. Ministryně celý případ rozvířila tím, že začala veřejně kritizovat, že speciální síly a Řehka ji o incidentu pozdě informovali.
Spor kvůli postřelení vojáka v Keni vyostřil svár mezi Černochovou a Řehkou
Během úterního projednávaní na branném výboru vyšlo najevo, že mezi deseti příslušníky 601. skupiny speciálních sil, kteří jsou v Keni, jsou i tři vojáci, kteří byli obvinění z účasti na zabití afghánského zajatce. Ten v roce 2018 zabil českého vojáka a dva zranil.
„Jsou obvinění čtyři vojáci z Afghánistánu a tři z nich vyjeli do Keni. Podle mého lidé, kteří jsou obvinění ze závažných trestných činů, by neměli vyjíždět jako instruktoři školit a cvičit jiné vojáky v zahraničí,“ zlobila se na výboru Černochová.
Řehka oponoval, že armáda ctí presumpci neviny a jeho předchůdci, kteří případ obviněných vojáků řešili, neshledali zákonné důvody, aby byli vojáci postaveni mimo službu.
„Incident se odehrál před šesti lety, obvinění jim bylo sděleno před třemi lety. O tom, že byli do Keni vysláni, jsem nevěděl, ale neudivuje mě to. Přišlo by mi neefektivní a neekonomické, když stát investuje do přípravy těchto lidí těžké miliony, aby je pak nechal sedět v kanceláři,“ uvedl Řehka.
Ministryně, která je s náčelníkem generálního štábu dlouhodobě na kordy, na výboru uvedla, že měla s Řehkou dohodu o nevysílání obviněných lidí do zahraničí.
Spor mezi ministryní a generálem vyplaval znovu na povrch, když Černochová začala Řehkovi a řediteli speciálních sil Miroslavu Hofírkovi vyčítat, že jim trvalo více než tři dny, než ji o zranění keňského studenta informovali.
Ministryně chtěla Hofírka kvůli nekompetentnosti odvolat, ale nakonec od toho ustoupila, protože ji o to požádal nejen Řehka, ale i prezident Petr Pavel. Oba v minulosti speciálním silám veleli.
Paralyzované speciální síly
Speciální síly, a zvláště Hofírek, jsou podle Řehky pod nepřiměřeným drobnohledem ministerstva. „Podle slov některých lidí jsou v podstatě paralyzovaní, protože pořád jen něco dokládají,“ řekl generál. Ministryně Hofírkovi podle Řehky odebrala například pravomoc posílat vojáky do zahraničí. Černochová se hájí, že nemůže být o paralýze řeč, protože cesty speciálů nezakázala, ale chce je schvalovat.
Ministryni se nelíbí ani to, že ji ředitel speciálních sil obcházel při vydávání diplomatických pasů.
Poslance také upozornila na to, že vojenská policie, která čtyři příslušníky speciálních sil obviněné z účasti na smrti mladého Afghánce vyšetřovala, podala před čtrnácti dny návrh na obžalobu a zdůraznila, že jim hrozí až 20letý trest.
Podle obhájce všech čtyř obviněných vojáků Radka Ondruše ale zatím státní zastupitelství nemůže o návrhu vojenských policistů rozhodnout. „Policie totiž zatím nepředala zásadní materiály, které jsou v režimu utajovaných informací NATO a které jsou klíčové pro posouzení části skutku,“ řekl Novinkám Ondruš.
Čeští a američtí vojáci jsou v Afghánistánu vyšetřováni kvůli smrti vězně, který měl zabít rotného Procházku
Advokát: Policie v Keni nic nezjistila
Advokát zastupuje i vojáka, který je podezřelý z postřelení keňského studenta. Vyšetřování vojenské policie, kterou do Keni vyslala Černochová, považuje od začátku za nepovedené.
„Vojenská policie měla od státního zástupce výslovně zakázáno činit tam jakékoli úkony trestního řízení. Ministryně tam nemůže poslat vojenskou policii, aniž by požádali o mezinárodní právní pomoc cestou Nejvyššího státního zastupitelství,“ poznamenal Ondruš.
Mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková na dotaz, zda je to pravda, odpověděla: „Vojenská policie v této věci postupovala plně v souladu s platnými právními předpisy.“
Za Nejvyšší státní zastupitelství řekl mluvčí Petr Malý Novinkám, že vojenskou policií nebyli osloveni. „Ale zpracování případné žádosti o mezinárodní právní pomoc je věcí dozorového státního zástupce,“ reagoval. A dozorový státní zástupce Richard Petrásek Novinkám sdělil, že o případu nemůže mluvit.
Podle advokáta Ondruše, který byl podle svých slov u výslechu českého vojáka, který byl repatriován z Keni, vojenská policie nezajistila základní důkazy, například jakou zbraní se střílelo, kulku, nábojnici, ani jak moc byl keňský student zraněn. „Pokud by byl zraněn lehce, tak by to byl jen přestupek,“ řekl.
Dodal, že podle jeho klienta se incident neodehrál v budově, ale ve výcvikovém polygonu. „Byl tam náš voják a tři Keňané. Měli dlouhé cvičné zbraně a krátké ostré zbraně. A během střelby jedna kulka trefila keňského studenta, ale nikdo neví, jak se to stalo, ani jestli to byla odražená kulka,“ dodal Ondruš.