Hlavní obsah

Armáda nasype miliardy do dělostřelectva, radarů a amerických vysílaček

Modernizace armády bude příští rok stát šestašedesát miliard korun, většinu ministerstvo obrany vydá na velké, už rozjeté nákupy stíhaček F-35, bojových vozidel nebo raketometů Spyder. Na úplně nové projekty vojákům zbude osmnáct miliard.

Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Obrana chce nakoupit desítky obrněných vozů Iveco pro dělostřelecký pluk. Například pro průzkumníky by jedno mělo vyjít na sto milionů korun.

Článek

Armáda za ně podle návrhu rozpočtu na příští rok, který mají Novinky k dispozici, pořídí hlavně nové obrněnce a auta pro dělostřelecký pluk v Jincích. Také nakoupí nové pasivní radary, systémy satelitní komunikace, čtyři a půl tisíce radiostanic Harris z USA a pošle první splátku na nové transportní letouny C-390 za 14 miliard korun.

Úplnou novinkou je posilování dělostřelectva, které zažívá kvůli válce na Ukrajině renesanci. Armáda by do dvou let měla získat 62 francouzských houfnic Caesar za 10 miliard. Příští rok rozjede hned tři miliardové nákupy podpůrných vozidel.

Pro velitele palebných čet chce armáda pořídit 15 lehkých obrněných vozidel, za která by měla zaplatit 1,3 miliardy korun. „Mělo by se jednat o vozidlovou platformu na podvozku Iveco a dodavatelem by měl být státní podnik VTÚ,“ řekla Novinkám mluvčí obrany Simona Cigánková.

Munici pro děla Caesar vyrobí česká STV Group

Stalo se

Vojenský technický ústav (VTÚ) by měl dodat italské obrněnce Iveco i pro dělostřelecké průzkumníky. Na 10 rekognoskačních vozidel má obrana v rozpočtu připravenu jednu miliardu, což znamená, že za jeden čtyřkolový obrněnec zaplatí sto milionů korun. V návrhu rozpočtu obrana píše, že jde o minimální množství a s dodavatelem podepíše opci na další vozy.

Další 1,1 miliardy obrana vydá na pořízení 26 muničních vozidel pro dopravu dělostřeleckých nábojů. Podle ministerstva půjde o nákladní tatrovky.

80 procent ztrát působí houfnice

Podle vojenského experta Dušana Rovenského je dobře, že obrana investuje do obnovy dělostřelectva, protože ukrajinský konflikt jasně ukazuje, že bez něj armády nedají ani ránu. „Je důležité do dělostřelectva investovat, protože v konfliktech vyšší intenzity hraje prim. Na Ukrajině způsobuje 80 procent ztrát,“ řekl Novinkám. V případě průzkumných a velitelských vozů jde podle něj o výměnu stárnoucího parku, protože dělostřelečtí průzkumníci jezdí v landroverech a velení dělostřeleckých jednotek palbu řídí ze starých vozů V3S. „Dosluhující houfnice Dana mají velké zásobníky a munici vezou s sebou, kdežto caesary mají jen pohotovostní zásobu, a proto potřebují muniční vozidla,“ dodal Rovenský.

Obrana bude ve velkém nakupovat americké radiostanice Harris pomocí mezivládní dohody s USA. Na 4264 radiostanic ve čtyřech provedeních by mělo jít 4,6 miliardy korun, které by měly být zastavěny do nových aut a obrněnců, jež armáda pořizuje.

Část nových investic by měla jít do nákupu radarů a satelitní komunikace. Od pardubické firmy Era chce armáda pořídit „jeden stacionární a dva mobilní komplety elektronického sledování se schopností zahorizontální detekce“. Za unikátní pasivní radary PLESS zaplatí obrana celkově 2,3 miliardy korun, s tím, že už miliardu pošle příští rok. Další čtyři miliardy korun by měly stát dvě mobilní rušičky RUP FM pro elektronický boj, které zároveň slouží pro dálkový odposlech a průzkum.

Na pět miliard korun by mělo vyjít pořízení terminálů pro příjem satelitního signálu v rámci mezinárodního projektu Milsatcom, příští rok na to padnou dvě miliardy.

I když rozpočet obrany meziročně vzrostl ze 151 na 154 miliard, tak peněz na investice ubylo. Letos jde na modernizační projekty 72 miliard a za rok to bude 66 miliard. Podle ministerstva je to dáno tím, že kvůli množství nové techniky stoupá potřeba náhradních dílů a servisu. Na ten by mělo příští rok jít až sedm miliard korun.

České vysílačky armáda nechce, preferuje americké

Domácí

Výběr článků

Načítám