Článek
„Bude to zajímavá náplň prázdnin, lepší než brigáda, protože za to budou dobře oceněni,“ řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Čtyřtýdenní letní kurz bude probíhat u brigády rychlého nasazení v Žatci a mechanizované brigády v Hranicích. Účastnit by se ho mělo zhruba 130 plnoletých studentů, které armáda oslovila na středních školách, s nimiž dlouhodobě spolupracuje.
„Doufáme, že to zlepší povědomí o vojenské službě a armádě v populaci a zároveň tím zvýšíme odolnost společnosti, protože se tím rozšíří naše zálohy,“ poznamenal Řehka.
Každý ze studentů dostane služné 15 tisíc korun, a pokud absolvují celý kurz, dostanou odměnu dalších 15 tisíc korun. Celkově tak získají 30 tisíc za měsíc, což je na brigádu slušná odměna.
A navíc by měli zažít podle vojáků dobrodružství a něco se naučit. „Studenti by měli projít střeleckou přípravou, naučit se střílet z útočné pušky i pistole, naučí se jak přežít v přírodě, jak se zamaskovat, orientovat se v mapě, vyzkoušejí si pracovat s přístroji nočního vidění,“ vyjmenovává Martin Hajduch, zástupce velitele žatecké brigády.
Anketa
Podle plukovníka Miroslava Vybíhala z brigády v Hranicích bude kurz přizpůsoben fyzické zdatnosti dnešní mladé generace, kterou považuje za tristní. „Určitě není naším cílem během prvního týdne ty děti zničit, aby nám většina odešla,“ poznamenal Vybíhal.
Podle generála Řehky jde o pilotní projekt, na kterém si chce armáda vyzkoušet jednodušší nábor, zdravotnické prohlídky a také jak budou studenti reagovat.
Chtějí odbourat byrokracii
„Budeme se z toho snažit poučit. Získat jistotu, že to děláme dobře, a v dalších letech to rozjet masivněji a necílit jen na střední školy, ale i na učiliště po celé republice,“ poznamenal Řehka.
Všechny zájemce plánuje armáda odbavit během týdne. „Chceme si vyzkoušet zkrácení byrokratické cesty, protože na rozdíl od firem, kterým stačí na nábor jeden den, nám to trvá někdy i půl roku, než vojáka přijmeme,“ poznamenal zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč.
Studenty čeká informační pohovor a lékařská prohlídka, která by měla být přímo na posádkách, aby studenti nemuseli daleko jezdit.
Výstroj a vše potřebné pro výcvik studentům dodá armáda, stejně jako je tomu v případě standardního dobrovolného cvičení. Poskytne také ubytování a stravování.
Armáda má s náborem problémy a nezvládá přijímat dostatek nováčků, aby splnila strategický cíl 30 tisíc vojáků v roce 2030. V současnosti jich má necelých 24 tisíc. Potíže připustil i Řehka na výboru pro obranu, protože v posledních letech se armáda rozrostla jen o dvě stě až šest lidí ročně. A to je málo. „Potřebovali bychom nabírat a mít čistý přírůstek tisíc vojáků ročně. Proto otevřeně říkám, že pokud se něco nezmění a neposuneme se, tak se to nestihne,“ řekl Řehka. Dodal, že ale stále věří, že se to stihne, protože připravují změnu zákonů a řadu projektů, které službu v armádě mladým lidem zatraktivní.