Hlavní obsah

Armáda loni přišla o rekordní počet vojáků

4:07
4:07

Poslechněte si tento článek

Velké plány ministerstva obrany a generálního štábu na posílení řad armády se nenaplňují. Mladým lidem se do uniformy příliš nechce, navíc vloni armáda zaznamenala rekordní počet odchodů - z ozbrojených sil odešlo do zálohy 1450 vojáků.

Foto: vavyskov.cz

Výcvik ve Vojenské akademii ve Vyškově

Článek

„Lidé odcházejí napříč celým resortem,“ řekla Novinkám mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. „Armáda dlouhodobě poptává řidiče, spojaře, lékaře, dělostřelce, ženisty, ale také protiletadlovce ve Strakonicích, výsadkáře v Chrudimi a logistiky v Rakovníku.“

Nováčci sotva dokážou pokrýt úbytek zkušených vojáků. Do celého resortu obrany loni přišlo osmnáct set nových příslušníků, z části jsou to ale studenti Univerzity obrany.

Problém odchodů a hubeného náboru řeší generální štáb. Zatím neúspěšně, protože podle strategického plánu by měla do roku 2030 armáda zvětšit síly na 30 tisíc mužů a žen ve zbrani. Dnes je vojáků necelých 24 tisíc. Aby se cíle splnily, musela by se armáda každý rok rozrůst o více než tisícovku vojáků.

Na obranu proti Rusku potřebujeme více peněz, burcuje šéf armády

Domácí

„Čistý přírůstek vojáků z povolání byl loni okolo 350 lidí. Šlo o příslušníky Hradní stráže, Vojenské kanceláře prezidenta republiky, Vojenské policie a studenty Univerzity obrany, v samotné armádě to bylo pod sto vojáků,“ podotkla Dvořáková. Podle informací Novinek jich přibylo okolo padesáti.

Tristní stav už delší dobu přiznává náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podle něj je situace o to horší, že kvůli agresivnímu Rusku letos NATO přijme nové obranné plány. „Prvotní odhad, kolik budeme potřebovat lidí, abychom zvládli všechny povinnosti, které budeme mít, je 37 tisíc lidí,“ varoval na konci loňského roku Řehka.

Více peněz a mírnější požadavky

S nezájmem a většími odchody armáda bojuje už několik let. V roce 2023 kvůli jejich vysokému počtu dělal čistý přírůstek 617 nováčků a z toho navíc byly necelé dvě stovky studentů. V roce 2022 to bylo ještě horší, tehdy se armáda obměnila jen o 219 lidí.

Ministerstvo obrany kvůli špatné personální situaci mění zákon, který zjednoduší pravidla, zvedne náborový a stabilizační příspěvek a také přidá vojákům peníze na dopravu či bydlení.

Letos dostala rekrutační střediska za úkol získat 2100 nováčků, z toho 1 600 k jednotkám a pět set studentů na Univerzitu obrany. Podle mluvčí Dvořákové není zájem o uniformu příliš velký, žádost o službu v armádě podalo loni asi čtyři tisíce lidí. Více než polovina z nich ale nesplnila některou z podmínek, jako je trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost nebo minimální požadované vzdělání.

Armáda se proto podmínky snaží změkčovat. Do služby se nově budou moci dříve hlásit lidé po výkonu trestu. Snížily se i požadavky na fyzickou zdatnost uchazečů. Nový systém fyzického přezkoušení má podle Dvořákové pouze zjistit, jaký mají zájemci potenciál, protože má armáda vyzkoušené, že díky tréninku většina lidí po pár měsících těžší testy zvládne.

Podle Řehky není armáda vůbec konkurenceschopná, hlavně u vojáků v nižších hodnostech. „Pokud je necháme dojíždět přes republiku, platit si cestovné a ubytovny, tak přestože to jsou kvalifikovaní lidé, finančně se jim spíš vyplatí pracovat v Kauflandu na pokladně,“ poznamenal Řehka. Například desátník si v armádě dnes přijde na více než 34 tisíc měsíčně čistého a kapitán na 52 tisíc korun měsíčně.

Obrana chce trestaným usnadnit vstup do armády

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám