Článek
Postup kraje prošetřuje i policie. Podle informací ČTK se úřad případem zabývá na základě podnětu společnosti Hochtief, která podala nejnižší cenu, z tendru za více než 400 milionů korun ale byla vyřazena.
„ÚOHS vydal nařízení předběžného opatření v této věci, neboť úřadu vznikla pochybnost o zákonnosti postupu zadavatele,” uvedl Rafaj. Dodal, že finální rozhodnutí antimonopolní úřad zatím nevydal.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Pokud Hochtief u ÚOHS nakonec nezvítězí, tak letiště u Českých Budějovic dostaví společnosti Geosan Group a Habau CZ. Vítěze výběrového řízení schválila už rada Jihočeského kraje. Společnosti dostaví letiště za 418 milionů korun bez daně. Tendr vyšetřuje také policie kvůli podezření, že soutěž nebyla vypsána v souladu se zákonem. Jihočeský kraj tvrdí, že výběrové řízení bylo naprosto transparentní.
Dostavba se například týká vybudování komunikace uvnitř areálu a veřejné komunikace, výstavby terminálu nebo rekonstrukce a rozšíření odbavovací plochy a pojezdové dráhy.
Na společné podpoře financování provozu letiště, které se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, se kraj a město České Budějovice dohodly v roce 2006. Tehdy vojenský provoz nahradil civilní. Rekonstrukce letiště začala v roce 2009. V areálu je 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá.
V roce 2011 Evropská komise zamítla již schválený, zhruba miliardový projekt modernizace letiště, a od té doby kraj financuje rozvoj ze svého. Pro letošní rok například uvolní 300 milionů korun.