Hlavní obsah

ANO už zcela otočilo. Kumulace funkcí u hejtmanů či poslanců najednou nevadí

Tvrdí, že budou vše stíhat a pracovat pro lidi. Šest ze třinácti nově zvolených hejtmanů chce stíhat vedle vedení kraje i práci ve Sněmovně či Senátu. Kumulace těchto funkcí se dopouští především zástupci hnutí ANO, které tuto praxi dříve kritizovalo. Ostatní hejtmani mají z politických pozic nanejvýš místo v městské radě.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Andrej Babiš byl kdysi hlasitým kritikem kumulací funkcí.

Článek

„Rok se to pokusím do parlamentních voleb skloubit. Byl jsem osm let ministrem i poslancem a nešidil jsem ani jedno,“ ujišťoval šéf sněmovního zahraničního výboru Richard Brabec (ANO) v minulých dnech. Nově se stal hejtmanem Ústeckého kraje.

Sněmovní volby se konají příští rok.

„Kdyby byl hejtman takový lempl, o kterém mluvíte, že není schopen pracovat a stíhat to, občané ho nezvolí,“ oponoval také čerstvě jmenovaný hejtman Plzeňského kraje a poslanec Kamal Farhan (ANO). Část zastupitelů mu při jeho zvolení vyčetla, že jsou obě pozice časově náročné a těžko se mu budou stíhat.

ANO kumulaci funkcí odmítalo, Brabec nyní kumuluje jak o život

Domácí

„V danou chvíli je to ku prospěchu Plzeňského kraje. A já vám to dokážu,“ prohlásil Farhan.

Zvládat práci poslance, primátora Havířova a hejtmana Moravskoslezského kraje chce také Josef Bělica (ANO). Poslanecký mandát a hejtmanské křeslo bude vykonávat v Kraji Vysočina i Martin Kukla (ANO) a v Olomouckém kraji Ladislav Okleštěk (ANO).

Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Kamal Farhan během volby hejtmana

„Myslím si, že pozice senátora jde mnohem lépe skloubit s pozicí hejtmanky než poslance. Ty funkce jsou propojené a můžete mnoho věcí přenést na půdu parlamentu, otevřít je a vybojovat, máte daleko blíže ke členům vlády,“ řekl po uvedení do funkce také hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Sama v roce 2019 ovšem tvrdila: „Vždycky jsem kumulace funkcí a kumulace odměn kritizovala a vždycky budu.“

Politolog David Jágr z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) nepředpokládá, že by kumulace funkcí strany, hlavně hnutí ANO, v nadcházejících sněmovních volbách poškodila. Konat se budou příští rok.

„Některé novější strany se vůči kumulaci vymezovaly více než jiné, proto mohou být jejich voliči na kumulaci funkcí ještě citlivější. Není to ale záležitost, která by konkrétní strany z dlouhodobého hlediska nějak poškozovala, protože k ní dochází napříč politickým spektrem,“ zhodnotil.

Mandátu se dřív vzdali

„Že je práce poslance či senátora na plný úvazek, si myslí přes 90 procent poslanců a pouze 65 procent senátorů,“ doplnil.

Noví hejtmani jsou přesvědčeni, že pozice lze zvládat najednou.

V roce 2017 přitom kvůli náročnosti složili dva poslanci mandát. Práci v kraji se chtěl plně věnovat Martin Půta (SLK), který letos pozici v čele Libereckého kraje obhájil, a Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která tehdy vedla Středočeský kraj.

„Po velmi vypjaté volební kampani a po změnách, které nás potkaly v koalici na kraji, jsem dospěla k rozhodnutí vzdát se svého poslaneckého mandátu,“ uvedla tehdy Jermanová s tím, že i když budova Sněmovny není daleko od krajského úřadu, oba sídlí v Praze, bude dobré, aby byla na kraji stále k zastižení. Aktuálně je zastupitelkou Středočeského kraje a poslankyní v Evropském parlamentu.

Jermanová, Hlavatý a Půta se vzdali mandátu. Kalousek dostal dárek

Domácí

A stejně tak naopak. V roce 2021 se poslaneckého mandátu vzdal zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). „Funkce hejtmana ve Zlínském kraji vyžaduje 150 procent kapacity,“ sdělil tenkrát redakci.

Předseda ANO Andrej Babiš Novinkám v říjnu řekl, že by chtěl, aby byly vysoké politické funkce odděleny, ale hnutí nemá ještě tolik lidí.

„Samozřejmě, že ideální stav by byl, kdybychom měli tolik dobrých politiků, že by hejtmani nemuseli sedět ve Sněmovně a mohli by pracovat pro kraj od rána do večera,“ dodal.

Radní a zastupitelé

Zbylí hejtmani jsou současně členy obecních nebo městských zastupitelstev. Z loňského výzkumu FSV UK a Akademie věd ČR vyšlo, že vidí ve slučování funkcí z regionální a celostátní politiky přínos častěji poslanci - uvedlo to 72 procent poslanců a 69 procent senátorů.

Ukázalo se, že tři pětiny poslanců a senátorů mají vedle parlamentní funkce i mandát krajského nebo komunálního politika. Zpravidla jako neuvolnění zastupitelé, takže pobírají nižší odměny. „Jejich funkce v praxi znamená, že se například jednou za dva měsíce účastní zastupitelstva. Rozdíl může být například u starostů a hejtmanů,“ doplnil politolog Jágr.

Starostou města Hronov zůstane nadále šéf Královéhradeckého kraje Petr Koleta (ANO). Plánuje se ale stát neuvolněným starostou a práci se budou naplno věnovat dva místostarostové.

Zastupitelkou Mnichovic je středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) má zastupitelské křeslo v obci Velatice a  zlínský hejtman Holiš v Rožnově pod Radhoštěm.

Dlouholetý pardubický hejtman Martin Netolický (SOCDEM) je radním v České Třebové, jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v Českých Budějovicích a liberecký hejtman Půta v Hrádku nad Nisou.

Ke kumulaci funkcí přistupují politické strany kvůli nedostatku politiků nebo snaze přitáhnout pomocí známých jmen voliče. Je to dlouhodobá strategie stan napříč spektrem. V minulosti například mnoho let pracoval jako hejtman Vysočiny, zastupitel Pelhřimova a poslanec Jiří Běhounek (SOCDEM).

Vzdejte se peněz a nekumulujete funkce, vyzývají piráti politiky a připravili zákon

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám