Článek
Za 24 strojů by mělo české ministerstvo obrany zaplatit až 122 miliard korun, přičemž další desítky miliard korun by mělo stát přebudování letiště v Čáslavi. Babiš Právu řekl, že o postoji k největšímu armádnímu nákupu rozhodnou na příštím zasedání klubu.
„Až nám představí své expertní vyjádření stínový ministr obrany Metnar a poslanci Růžička a Kubíček,“ uvedl Babiš. Všichni tři poslanci ANO jsou vůči nákupu kritičtí.
Podle místopředsedy branného výboru Pavla Růžičky se rozhodnou definitivně po jednání na ministerstvu obrany, kde budou jednat zřejmě v pondělí.
Čeští piloti i personál F-35 budou muset podepsat doživotní mlčenlivost
„My chceme slyšet, proč ten nákup bude efektivní a přínosný pro ochranu České republiky, a ne argumenty, že F-35 musíme nakoupit, protože je nakupují všichni, to je názor žáka první třídy,“ řekl Růžička.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) i generální štáb nákup hájí s tím, že vojenská analýza ukázala, že ochranu vzdušného prostoru v budoucnu zvládne pouze stroj páté generace, kam z dostupných stíhaček spadá pouze F-35, a že se americký letoun stane hlavní stíhačkou NATO, protože ho nakupuje podstatná část evropských armád. Vyjednavači českého ministerstva obrany už s americkou vládou a výrobcem Lockheed Martin dojednali podmínky desetiletého kontraktu, které v nejbližší době předloží vládě.
Růžička by za efektivnější považoval investovat do lepší protivzdušné obrany. „Na základě zkušeností z Ukrajiny bychom měli vybudovat funkční protivzdušnou obranu, ne začít nákupem F-35,“ poznamenal.
Kvůli F-35 bude třeba investovat desítky miliard
Předseda branného výboru a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) má obavy, aby obří nákup neohrozil modernizaci zbytku armády.
„V tomto megaprojektu mi přibývá víc otázek než odpovědí, a proto mě bude zajímat, jaké ministerstvo obrany vyjednalo finanční podmínky a jak způsobem letoun zvýší obranyschopnost země,“ řekl Právu Metnar.
Poslanec ANO a bývalý vojenský pilot Roman Kubíček by českým pilotům přál, aby mohli létat na nejmodernějším letounu, ale podle něj jsou F-35 pro plnění dosavadních úkolů neefektivní, protože jejich provoz vyjde až na trojnásobek proti gripenům. „Nyní takové stroje armáda nepotřebuje,“ řekl Právu Kubíček. Dodal, že vláda by s nákupem neměla spěchat, protože k tomu ČR nikdo v NATO nenutí. „Za optimálnější bych považoval vypsání tendru. Protože pro ochranu našeho území i pro plnění aliančních úkolů by mohly stejně dobře sloužit F-16 nebo gripeny,“ dodal Kubíček.
Generál Šnajdárek: Ukrajina vzdoruje i díky technologiím. Je to výrazné poučení pro nás
„Jsou drahé“
Podle něj bude přezbrojení na nový typ stíhaček složité, protože armáda bude muset nejen modernizovat čáslavské letiště, ale zřejmě i záložní letiště v Pardubicích. Snadné nebude ani vycvičit desítky pilotů a techniků, protože do dodání prvních letounů F-35, které by mělo být až za deset let, bude muset armáda držet letku 14 gripenů a odpovídající počet personálu. „Abychom nedopadli jako Slováci, kteří vyřadili jeden typ letadla a teď delší dobu čekají na F-16, které už začali platit. A musí se spoléhat na hlídání ze strany okolních států,“ podotkl Kubíček.
Další poslanec ANO a člen branného výboru Michal Ratiborský má jasno, že F-35 jsou letouny nad české možnosti. „Vzhledem k ceně a nákladům na provoz si takový letoun nemůžeme dovolit,“ řekl Právu.