Článek
„Hospodářská politika se nahrazuje účetním přístupem, výsledkem čehož je fakt, že v inflaci jsme se za poslední rok propadli mezi tři nejhorší země EU, a v růstu HDP jsme dokonce druzí nejhorší. Ceny energií máme v přepočtu na kupní sílu nejhorší,“ uvádí Havlíček v dokumentu ANO ve své předmluvě.
Vládní kabinet ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů tento týden představil úsporný balíček, který má podle Fialy příští rok snížit schodek státního rozpočtu o 94 miliard korun.
Podle prohlášení stínové vlády však postupuje špatně. „Cesta k vyrovnaným rozpočtům nevede nikde na světě přes zadušení hospodářství. Za Fialovy vlády se příjmy Čechů propadají nejrychleji ze všech rozvinutých zemí světa. A její ministři nám ordinují jedno restriktivní opatření za druhým,“ stojí v prohlášení k financím a hospodaření státu.
PŘEHLEDNĚ: Co obsahuje konsolidační balíček vlády
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v dokumentu píše, že pětikoalice opakuje učebnicové národohospodářské chyby. Stát podle ní ztrácí kontrolu nad příjmovou stranou rozpočtu, protože se zbavil nezbytných opatření pro efektivní výběr daní.
„Osvědčená filozofie hnutí ANO je vybrat více daní, aniž by se musely zvyšovat jejich sazby,“ konstatovala. Toho chce dosáhnout důslednými daňovým kontrolami či návratem k EET. „Je potřeba rozšířit kompetence Celní správy v oblasti odhalování daňových úniků, nastavit férová pravidla pro sdílenou ekonomiku a zahájit diskusi napříč politickým spektrem o trvalém návratu k evidenci tržeb,“ uvedla.
Systém elektronické evidence skončil po šesti letech se začátkem tohoto roku, od jara 2020 však již byl pozastavený kvůli epidemii covidu-19. Zrušení evidence bylo jedním z klíčových slibů nynější koalice s tím, že jde o zbytečnou zátěž pro podnikatele i stát. Podle ANO však EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun.
Podle stínové vlády by se také měly předvídatelně zvyšovat některé spotřební daně, zejména na tabákové výrobky a tvrdý alkohol. ANO také slibuje důslednou revizi daňových výjimek, kterých nynější vláda plánuje v ozdravném balíčku zrušit 22.
Vláda hází podnikatele přes palubu, říká Havlíček. Znovu by zavedl EET
Konec uhlí o pět let později
V kapitole k průmyslu a obchodu ANO vládě vyčítá, že podcenila boj s cenami energií, když o několik měsíců zaspala s opatřeními v podobě zastropování cen nebo odpuštění plateb za obnovitelné zdroje energie.
„To v důsledku znamenalo, že ČR má podle Eurostatu a dalších mezinárodních institucí (např. HEPI by Energie – Control Austria) jeden z nejvyšších nárůstů cen energií v EU za rok 2022. To se stalo jednou z příčin mimořádně vysoké inflace a zdražování prakticky ve všech oblastech,“ podotkl Havlíček, který byl za vlády ANO ministrem průmyslu a obchodu.
Ve svém plánu opoziční hnutí navrhuje iniciovat v EU změny obchodování s emisními povolenkami, ale také umožnit prodej nových aut se spalovacími motory i po roce 2035. Stejně jako vláda odmítá ANO unijní normu Euro 7 a chce se soustředit na jadernou energetiku. Plánovaný odklon od uhlí v roce 2033 považuje ANO za nereálný s tím, že by se měl respektovat názor Uhelné komise a ČEPS, které počítají s ukončením v roce 2038.
V sociální oblasti navrhuje ANO přehodnotit valorizační mechanismus důchodů. O výplatu sociálních dávek, které by se měly automaticky valorizovat, by se pak měly místo úřadů práce starat obce. ANO chce také zvýšit rodičovský příspěvek, což podle nedávného vyjádření ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) pro portál iDNES.cz chystá i vláda.
Padesátníci půjdou do penze později. Slibům navzdory
Vyšší spolehlivost a bezpečnost v dodávkách léků by mělo podle ANO zajistit posilování kapacit domácího farmaceutického průmyslu a výroby léčiv v ČR. V resortu obrany hnutí souhlasí s tím, aby výdaje na obranu dosahovaly dvou procent HDP.
Návrat slevy studentům a seniorům
V dopravě zase ANO Fialově kabinetu vyčítá, že ministerstvo dopravy (MD) nemá ambici akcelerovat tempo výstavby a růst výdajů, které se nastavily za Havlíčkova vedení resortu. Místo toho naopak lavíruje s pátráním po alternativních zdrojích financování.
„Výsledkem je, že na konci prvního čtvrtletí 2023 ministerstvo stále nemá krytou jednu pětinu svého rozpočtu (30,7 mld. Kč) a nemá ani projednané zákony, které by s financováním a rychlejší výstavbou pomohly (změna statutu SFDI, zákon o vysokorychlostních tratích),“ kritizuje stínový ministr dopravy Martin Kolovratník.
Ve svých návrzích ANO mj. uvádí, že by vrátilo 75procentní slevu ve veřejné dopravě pro studenty a seniory. Současná vláda slevu loni v dubnu snížila na 50 procent. ANO by se rovněž zavázalo k zahájení výstavby prvních úseků vysokorychlostních tratí (VRT) už v roce 2025. Podle posledních plánů počítá MD se zahájením první stavby nejdříve v roce 2026.
ANO vytvořilo stínovou vládu loni krátce po nástupu Fialova kabinetu. Původně ji vedl předchozí premiér Andrej Babiš, po letošní neúspěšné prezidentské volbě funkci předal Havlíčkovi. Původně se ANO soustředilo na oponenturu vládě, od letoška se však podle Havlíčka činnost stínové vlády prohloubila a představuje vlastní řešení.
Konsolidační balíček
Vláda Petra Fialy představila dlouho očekávaný seznam změn, kterými chce snížit zadlužování státu a ozdravit veřejné finance. Co vše tzv. konsolidační balíček obsahuje:
Daně z příjmů | Daň z nemovitostí | Daňové výjimky | Sazby DPH | OSVČ | Důchodová reforma | Stavební spoření | Dálniční známka | Loterie | Tabák