Článek
V říjnu pokuty nabyly právní moci. Plyne to z databáze Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH).
Politické strany podle úřady nezajistily, aby propagace, volební agitace nebo sdělení v neprospěch kteréhokoliv kandidujícího subjektu obsahovaly informace o zadavateli nebo zpracovateli. Za to hrozí pokuta 10 do 100 tisíc korun.
„V případě těchto přestupků bereme do úvahy primárně povahu a rozsah neoznačených prostředků na volební kampaň. Zohledňujeme také, zda se subjekt dopustil více přestupků, zda se již dříve zúčastnil voleb, nebo kandiduje poprvé nebo zda již dostal sankci pro porušení povinností. Do úvahy rovněž bereme dopad pokuty na další fungování strany nebo hnutí,“ uvedl člen úřadu Jan Outlý.
Pochybení v informování o zadavateli nebo zpracovateli je časté. V letošních volbách do Evropského parlamentu za něj dostaly pokutu 10 tisíc korun také ODS a strana Svobodní, Piráty úřad napomenul.
Hlavní kontrola zářijových voleb úřad teprve čeká. Do tří měsíců od vyhlášení výsledku voleb musí strany předložit zprávu o financování kampaně. „Termín vyprší v prosinci. Kontrola následně potrvá i několik týdnů, možná i déle. Subjektů jsou nižší stovky,“ uvedla členka úřadu Aneta Pinková.