Článek
„Bereme s sebou horký čaj, aby nám klienti neprochladli, a chleba s máslem, aby něco snědli. Někteří klienti mají psy a zatím nemáme noclehárny, kam bychom i je mohli uložit. Pokud s námi nechtějí jít, tak jim dáme aspoň rukavice. Někdy pomůžeme třiceti lidem venku, někdy zase deseti, je to různé, “ řekl Novinkám terénní pracovník Naděje Bohdan Dudys.
Díky centrálnímu dispečinku v Praze, přes který jednotlivé organizace hlásí počet volných lůžek, mohou pracovníci v terénu klienty autem převážet na dané noclehárny, které se nachází na Vackově, v Michli a na lodi Hermes. I přes dostatek volného místa však bezdomovci dávají přednost spaní venku.
„Ono je to s nimi někdy složité. Někteří mají vůči noclehárnám předsudky, že jim někdo řekl že tam jsou vši, blechy a podobně, a tak to ani nezkusí a nejdou tam. Radši přežijí celou zimu venku,“ pokračovala Gábina Sčotková, koordinátorka nočního terénního programu Naděje.
Lidé bez přístřeší jsou mnohdy ve velmi špatném, zdravotním a hygienickém stavu, a tak sociální pracovníci často na centrech poskytují klientům pomoc.
„Nejčastěji řešíme bércové vředy. Základní ošetření u nás U Bulhara poskytneme okamžitě, ale pokud se jedná o něco závažného nebo máme pochybnosti o tom, že bychom ošetření nezvládli, tak voláme záchrannou službu,“ uvedla Sčotková.
Zimní humanitární pomoc bude v ulicích Prahy probíhat do 31. března. Do centra Prahy vycházejí vždy dva terénní týmy po dvou lidech.