Článek
„Jsem velmi rád, že mohu učinit první krok k sestavení stabilní, úspěšné a dlouhodobé vlády České republiky. Tímto prvním krokem, jak odpovídá tradicím, je to, že prezident republiky pověřuje politickou osobnost, v daném případě vítěze voleb, jednáním o sestavení vlády,” zahájil svůj projev Zeman.
Připomněl, že jeho předchůdci, ať už to byl Václav Havel, nebo Václav Klaus, svazovali pověření s tím, že kandidát na premiéra musí předem získat důvěru Poslanecké sněmovny.
„Rozhodl jsem se, že Andreje Babiše takovým pověřením svazovat nebudu,” prohlásil Zeman.
Důvěru mít nemusí, protože je úspěšný podnikatel
Prezident uvedl, že ho k tomu vedou čtyři důvody. Prvním a nejdůležitějším podle něj je, že ANO vyhrálo volby s velkým náskokem. Babiš získal ve volbách zhruba o 20 procent více než ODS, která skončila na druhém místě.
„Druhý důvod spočívá v tom, že se jedná o úspěšného podnikatele, jehož podnik platí daně v ČR. Třetí důvod je, že se jedná o politika, který vybudoval silné a úspěšné hnutí,“ vyjmenovával Zeman.
Babiš: Jsem poctěn
Jako poslední důvod uvedl, že byl Babiš úspěšným ministrem financí, který poprvé dovedl státní rozpočet k rozpočtovému přebytku.
„Jsem poctěn tím, že mě pan prezident pověřil vyjednáváním o sestavení příští české vlády. Doufám, že se mi povede přesvědčit Poslaneckou sněmovnu,“ řekl k tomu Babiš.
Zeman také zopakoval, že pokud Sněmovna nevysloví vládě důvěru, jmenuje Babiše i podruhé. „Nedojde-li ke schválení Babišovy vlády ani na druhý pokus, tak je to na Radku Vondráčkovi (ANO), bude-li zvolen předsedou Sněmovny,“ zdůraznil Zeman.
Pověření sestavit vládu není zakotveno v ústavě, jedná se o neformální krok. Zeman ho už využil před čtyřmi lety, než se rozhodl jmenovat vládu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).