Článek
„Václav Havel. Jeho odvaha za komunismu byla obdivuhodná, i když názory na něj se různí. Navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu. Jak většina z vás ví, byl jsem členem KSČ, a nejsem na to pyšný. Jak jsem mnohokrát řekl, tak jsem nebyl tak statečný a angažovaný jako Havel,” řekl v rámci svého projevu.
Babiš: Lidé žijí ve lži, pracuju pro jejich lepší život
Premiér v projevu sliboval překvapení. Postupně poděkoval studentům, politikům, hercům, exulantům i zakladatelům Občanského fóra. „Chci jako premiér zpětně vyjádřit vděk a pokoru. Díky vám, kteří jste měli odvahu a vyšli 17. listopadu z Albertova na Národní třídu,” pokračoval v projevu premiér.
Připomněl i historické souvislosti a brutální potlačení demonstrací na Národní třídě v listopadu 1989. „To, co trvalo v Polsku 10 let a v Maďarsku 10 měsíců, tak v ČSSR trvalo jen 10 dnů,“ řekl premiér Babiš.
Morawiecki: Ať žije svoboda a demokracie
Kromě Babiše se oslav k třicátému výročí od sametové revoluce v Národním muzeu účastnili také slovenský premiér Peter Pellegrini, polský předseda vlády Mateusz Morawiecki, maďarský premiér Viktor Orbán a předseda Německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble.
„Gratuluji této hrdé zemi a hrdému národu k takovému velkému dni,“ řekl z pódia v Národním muzeu Schäuble.
Polský premiér ve svém projevu vzpomínal na rok 1989. „Před třiceti lety padaly zdi a režimy a Evropu ovládla vlna optimismu. Země našeho regionu si zvolily cestu svobody a demokracii. Nyní můžeme říci, že to byla dobrá volba. Ať žije svoboda a demokracie,“ prohlásil Morawiecki.
Slovenský premiér zase hovořil o Havlovi a Dubčekovi. „Naše Československá forma přechodu k demokracii je charakterizována dvěma osobnostmi, tedy Václavem Havlem a Alexadrem Dubčekem. Při vzpomínce na ně si připomeňme, že změny proběhly bez násilností a v ústavních rámcích, což není samozřejmostí,“ řekl Pellegrini.
Demonstraci nekomentoval
K sobotní demonstraci na Letné, kterou organizovala iniciativa Milion chvilek se během projevu vůbec nevyjádřil. Pořadatelé přitom dali premiérovi ultimátum k 31. prosinci.
Požadují, aby se Babiš zbavil holdingu Agrofert a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), nebo aby odstoupil. Pokud jejich požadavkům nevyhoví, zorganizují po novém roce další demonstrace, o kterých bude slyšet i v cizině.