Článek
Podle zprávy ministerstvo zdravotnictví vyplatilo 720 převážně romským ženám odškodné za nucené sterilizace z let 1966 až 2012. „Stovky žen stále čekají na slíbených 300 tisíc korun,“ píše Amnesty. Připomíná, že proces a průtahy kritizoval i ombudsman. Sněmovna už schválila návrh o prodloužení odškodňování do konce roku 2026, projedná ho Senát a pak dostane k podpisu prezident.
AI také uvedla, že český zákon k interrupcím je zastaralý a mnohá zdravotnická zařízení „kvůli chybným tvrzením“ lékařské komory odmítají zákrok ženám z jiných zemí EU provést i přes jiné stanovisko ministerstva zdravotnictví či ombudsmana. Zpráva poukazuje i na to, že Senát loni odmítl Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí. Organizace zmiňuje pak podmínečný trest, s nímž od soudu odešel muž, který více než dva roky opakovaně znásilňoval svou nevlastní dceru.
Zpráva připomíná, že Česko přijalo kolem 370 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvádí ale, že většina ze zaměstnaných pracuje pod svou kvalifikací. Autoři zmiňují také nedávnou „protiimigrační kampaň“ hnutí SPD s „rasistickou a xenofobní rétorikou“, kterou prověřuje policie.
Podle zprávy Česko pokračovalo ve vývozu zbraní do Izraele, Saúdské Arábie či Spojených arabských emirátů i přes obavu, že by se mohly použít k porušování lidských práv a humanitárního práva. Autoři míní, že Česko má „jedny z nejvolnějších“ zbraňových zákonů v Evropě. Zmiňují je v souvislosti s útokem na pražské filozofické fakultě. O změnách legislativy jedná pracovní skupina.
Podle autorů vláda ale ani loni „nedokázala přijmout“ závazný klimatický zákon s cíli a opatřeními proti klimatické krizi.