Článek
Dunajská jízda (v originále Danube Ride pozn. red.), která povede vedle ČR rovněž přes Slovensko, bude přesunem amerických jednotek 2. mechanizovaného pluku z německého Vilsecku na cvičení NATO Brave Warrior 2015 v Maďarsku. [celá zpráva]
„První dva přesuny budou souviset s rekognoskací (obhlédnutím) trasy přesunu hlavního proudu,” uvedl Medek. Jednotky budou ještě rozděleny do několika kolon, aby nebránily provozu na dálnicích a rychlostních komunikacích, po kterých pojedou.
Každá kolona pojede dva dny
„Jedná se o další z mnoha tranzitních průjezdů přes naše území, jen za první pololetí letošního roku jich po pozemních komunikacích bylo 105. Tyto přesuny jsou samozřejmě součástí našich závazků v rámci Severoatlantické aliance, kde se těšíme pověsti spolehlivého člena a partnera," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Průjezd každé kolony bude trvat maximálně dva dny. Pro Česko prý bude znamenat pouze „minimální zatížení v podobě zvýšeného provozu na některých komunikacích".
Ministerstvo chce další informace zveřejnit po pondělním projednání na vládě. Podle informací ČTK je hlavní přesun naplánován na 13. a 14. září. Tuto jednotku by mělo tvořit maximálně 550 osob, 150 vozidel a 54 návěsů. Trasa povede z Německa po dálnicích D5, D1 a D2 přes Rozvadov, Ostrov u Stříbra, Prahu, Bernartice, Brno a Vyškov do Lanžhotu na slovenských hranicích.
Přesuny spojenců přes ČR |
---|
Za první pololetí letošního roku se přes území ČR podle Medka uskutečnilo 3727 tranzitních průjezdů a přeletů příslušníků ozbrojených sil jiných států, z toho 3622 leteckých. Po silnicích se přes Česko přepravilo 1277 zahraničních vojáků. |
„Technické a logistické zabezpečení konvoje Danube Ride silami a prostředky Armády České republiky je připraveno. Věřím, že průjezd konvoje bude stejně jako v ostatních případech bezproblémový,” uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.
Českem podobný americký konvoj projel na přelomu března a dubna. Vzbudil tehdy značný zájem veřejnosti. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem. Při samotném průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců, a to ve městech, kde přespávali, i kolem silnic, kudy projížděli.