Článek
Lékaři v USA odhadují, že v současnosti bojuje s ukazatelem váhy 67 procent dospělých mužů a třetina všech dětí. Podobné problémy mají ale i v sedmi státech Evropské unie.
Potvrdily to i úřady v Bruselu. Podle nich vedle Čechů tato civilizační choroba sužuje také Řeky, Němce, Kypřany, Finy, Malťany a Slováky.
V určitých věkových kategoriích dokonce údaje docházející ze zmíněných států Američany v neradostných statistikách předčí. V USA přitom nadváhou či obezitou trpí dvě třetiny všech mužů.
Z pohledu žen pověstné korpulentní Američanky předčí zase Řekyně. Zatímco v USA je jich obézních 34 %, v Řecku 38 %.
"Doba, kdy byla obezita problémem země na druhé straně Atlantiku, je dávno pryč," řekl lucemburský ministr zdravotnictví Mars Di Bartolomeo.
Problémy na jihu Evropy
Tloustnout začínají i lidé v národech EU pověstných svou křehkostí. Například ve Francii se počet obézních žen v populaci od roku 1997 zvýšil z 8 % na 11,3 %; u mužů z 8,4 % na 11,4 %.
Unie předpokládá, že s nadbytečnými kilogramy bojují rovněž milióny dětí. V Itálii, Portugalsku, Španělsku a na Maltě ve věkové kategorii 7-11 let jich je dokonce o něco více než v USA.
Nejštíhlejší v EU jsou naopak děti v Nizozemsku. U dospělých postihuje obezita až 27 procent Evropanů a až 38 procent Evropanek, proti 28 procentům Američanů a 34 procentům Američanek.
Hranice mezi nadváhou a obezitou se nejčastěji stanovuje podle tzv. BMI indexu vypovídajícím o případné nadváze nebo dokonce obezitě. Hodnota BMI se počítá jako váha v kilogramech dělená druhou mocninou výšky v metrech.