Článek
Ve funkci velvyslankyně v Sýrii skončila k předloňskému říjnu po 13 letech Eva Filipi. Jako chargé d'affaires byl od loňského června v čele ambasády Roman Masařík.
Pivoňka oficiálně ukončil své působení v Moskvě loni v květnu. Na ambasádě v Rusku byl od roku 2018, ale od roku 2022 se nacházel v Praze a Česko zastupovali diplomaté na nižší úrovni. V prvních měsících letošního roku ho v Moskvě nahradí bývalý náměstek na ministerstvu obrany Daniel Koštoval. Pivoňka dříve také zastával pozici velvyslance v Ázerbájdžánu.
Diplomatické pracovníky Česko z ambasády v Damašku stáhlo počátkem prosince v době, kdy se hroutil režim prezidenta Bašára Asada pod tlakem vojenské ofenzivy islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Šéf této povstalecké aliance Ahmad Šara je nyní faktickým vládcem země.
BIS: Rusko se snaží obnovovat počty špionů
V politickém dialogu se současným syrským vedením je podle Lipavského Česko opatrné. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake v pátek řekl, že je Česko s novou syrskou vládou v kontaktu z hlediska zajištění chodu zastupitelského úřadu. „Syrské velvyslanectví (v ČR) nás informovalo, že zastupuje novou syrskou vládu. Tuto skutečnost jsme vzali na vědomí,“ dodal Drake.
Česko podle ministerstva dlouhodobě pomáhá syrským občanům. Od počátku občanské války poskytuje zranitelným skupinám obyvatel humanitární a stabilizační pomoc, která podle úřadu mimo jiné přispívá ke zmírnění migračních tlaků z regionu. Loni vláda schválila pokračování rekonstrukčního programu pro Blízký východ na další tři roky.