Článek
"Pokud je obochodní cestující členem Americké obchodní komory (ACC), bude mít nárok na rychlejší stanovení pohovoru (s konzulárním pracovníkem). Pokud bude program úspěšný, zvážíme jeho rozšíření," prohlásil velvyslanec na společné tiskové konferenci s ministrem zahraničí Alexandrem Vondrou, který se zasedání zúčastnil poprvé.
Velvyslanectví podle jeho slov vydělí každý týden ve spolupráci s ACC určitý čas žádostem o obchodní víza a žadatel se hned dozví, kdy bude posouzena ta jeho.
Graber rovněž oznámil, že po dobrých zkušenostech s experimentem, v jehož rámci byla od ledna 2005 vydávána ve zkráceném režimu studentská víza osobám přijatým na školy v USA, v tom bude velvyslanectví trvale pokračovat.
Počet odmítnutých klesá
Podle Grabera loni navštívilo USA 46 tisíc Čechů. Procento odmítnutých žádostí o vízum klesá, vyhověno bylo devíti z deseti, řekl s tím, že USA by ocenily český zákon, který by umožnil občanům ponechat si prošlý pas se stále platným americkým vízem.
Žádosti předkládají z 15 až 20 procent právě takové osoby, uvedl. Na otázku Práva, kolik Čechů nelegálně zůstává v USA velvyslanec odpověděl, že se teprve vyhodnocují statistiky. "Dnes vám nemůžeme dát přesné procento," řekl.
Ministr Vondra připomněl, že v rámci tzv. cestovní mapy k budoucímu zrušení víz Česko od letošního září vydává pasy s digitálními fotografiemi a elektronickými čipy a počínaje rokem 2008 budou doklady i s otisky prstů.
Vyzval občany, aby při žádostech o víza USA uváděli pravdivé údaje a nezůstávali v zemi déle, než vízum dovoluje. Za domácí úkol americké strany označil vypracování studie o ilegální imigraci a postupné přehodnocování postupu pražské ambasády při posuzování žádostí o turistická a obchodní víza, aby systém by jednodušší.
S poukazem na politickou změnu Kongresu, který po volbách ovládnou demokraté, Vondra znovu vyslovil naději, že koalice zemí za vízovou rovnoprávnost může do příštích voleb úsěšně ovlivnit americké zákonodárce, by změnili podmínky platného zákona, podle něhož bezvízový status dosáhne země, pokud procento odmítnutých žádostí nepřekročí po dva roky tři procenta.