Článek
„Uvítali jsme nabídku od nové hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) na spolupráci s krajem k zajištění finančních prostředků jednak na provoz a pak také na opravu budovy,“ uvedl náměstek karlovarské primátorky Miroslav Vaněk (KVC).
„Myslíme, že kraj má daleko více možností, než má město, což se prokázalo v rámci záchrany Císařských lázní,“ pokračoval náměstek a připomněl získání finančních zdrojů od státu v řádu stovek milionů korun na rekonstrukci těchto lázní.
„To je první krok, tedy úzká spolupráce s krajem, abychom společně budovu zachránili,“ dodal Vaněk.
Neprodávejte Alžbětiny lázně, apelují občané na vedení Karlových Varů
Dalším opatřením, ke kterému se vedení města chystá, je jmenování krizového managementu do čela Alžbětiných lázní, což byl i požadavek části odborné veřejnosti na posledním veřejném projednávání záměru prodeje.
„Dojde tam ke změnám v představenstvu a pak bude také vyhlášeno výběrové řízení na krizového manažera, který ve spolupráci s novým představenstvem bude řešit věci tak, aby byla co nejvíce snížena dosavadní roční dvacetimilionová ztráta provozu,“ konstatoval náměstek primátorky.
Podle Vaňka se bude muset vynaložit obrovské úsilí, aby se podařilo obsadit dosud nevyužité volné prostory Alžbětiných lázní. „Nabízí se spolupráce s Institutem lázeňství a balneologie. Již se tam byli jejich zástupci podívat, přičemž potřebují zhruba čtyři sta metrů čtverečních,“ prozradil Vaněk.
O dalších dvě stě metrů má zájem jiná organizace. V jednání bude podle něj výše stávajícího nájemného i možnosti rozšíření současných léčebných procedur. „Není možné, aby se 23 milionů vydělalo na službách a jen 27 milionů korun stály výplaty. To nedává samo o sobě logiku,“ doplnil.
Císařské lázně jsou v kurzu. Nabízejí hned několik prohlídkových okruhů
O prodej projevily zájem dvě společnosti. Jednou z nich byla společnost JTH, která chtěla následně pronajmout objekt světovému řetězci hotelové sítě Hilton. Developer prezentoval, že chce Alžbětiny lázně nejenom opravit, ale přistavět hotelovou část se zhruba sto lůžky.
Druhým zájemcem byl Grandhotel Pupp, za kterým stojí banka Creditas. Ten chtěl Alžbětiny lázně pouze zrekonstruovat a dál provozovat jako lázeňské zařízení, a to hlavně pro svoje ubytované hosty, ale i další hotely.
„My jsme o Alžbětiny lázně stáli,“ uvedl ředitel Grandhotelu Pupp Jindřich Krausz. „I když jsme věděli, že budova bude potřebovat velkou finanční injekci v rámci rekonstrukce,“ pokračoval. „Teď se uvidí. Pokud ale najde budova svoji náplň, tak budeme samozřejmě rádi, že bude sloužit svému původnímu účelu,“ dodal Krausz.
O pronájem posledních městských lázní neprojevil zájem nikdo. Před sedmi lety chtělo tehdejší vedení města jít cestou vložení Alžbětiných lázní do provozování soukromé firmě formou koncesionářské smlouvy. Městské zastupitelstvo to ale tenkrát neschválilo. Alžbětiny lázně vznikly v roce 1906 a nabízí v současné době veřejnosti široké spektrum léčebných procedur, včetně plaveckého bazénu.