Článek
Jeho požadavek na pozastavení činnosti ČSSD spolu s nesouhlasným stanoviskem ministerstva vnitra vláda ve středu pouze vzala na vědomí. Žádný návrh Nejvyššímu správnímu soudu, jak navrhuje advokát, kabinet nepošle.
Podle stanoviska vnitra, které má Právo k dispozici, nelze návrhu vyhovět z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že stále běží občanskoprávní spor Altnera se soc. dem., a vstup vlády by popřel účel tohoto řízení a suploval by soud.
Dalším z důvodů je skutečnost, že všechny strany jsou již v tzv. ochranné lhůtě, neboť prezident vyhlásil volby do horní komory a krajů. Tato lhůta běží od 6. května a uplyne nejpozději 31. října. Zákon přitom stanoví, že v této době nelze pozastavit činnost stran nebo je rozpustit.
K pozastavení činnosti strany a hnutí, stejně tak jako k jejich rozpuštění, nepostačuje každé porušení zákona,“ upozornilo vnitro a uvedlo podmínky, kdy je do činnosti strany možné zasáhnout. Jde třeba o protiprávní chování nebo bezprostřední ohrožení demokracie.
Na řadě je Hrad
Altner zdůvodňuje svůj návrh argumentem, že soc. dem. dlouhodobě nerespektuje právní řád země tím, že neplní své závazky ze smlouvy z května 1997. Ta se týkala právě zastupování strany ve sporu o vlastnictví Lidového domu.
Koncem března přiznal pražský městský soud Altnerovi 338 miliónů, ale soc. dem. je odmítají zaplatit a peníze posílali pouze advokátovým věřitelům, kteří se straně přihlásili. [celá zpráva]
ČSSD se současně dovolala k Nejvyššímu soudu, který splácení odložil. [celá zpráva]
Advokát nyní čeká na prezidenta Miloše Zemana, jemuž také zaslal podnět a který vedle vlády rovněž může zaslat Nejvyššímu správnímu soudu návrh na pozastavení činnosti. Vnitro připomíná, že dosud žádný prezident takový krok neučinil.