Článek
„Mezi respondenty dotázanými v roce 2020 42 procent uvedlo, že chtějí mít v následujících třech letech dítě, zatímco mezi dotázanými o dva roky později to bylo jen 30 procent,“ zjistili odborníci v rámci výzkumu nazvaného Současná česká rodina mezi lidmi od 18 do 39 let.
Podobný pokles zaznamenali i u dlouhodobých plánů na založení rodiny. Zatímco v roce 2020 plánovalo mít v budoucnu dítě 58 procent respondentů, o dva roky později to bylo již pouze 51 procent.
„Obzvlášť alarmující je pokles plánů u bezdětných mladých respondentů, jen 29 procent z nich v roce 2022 uvádělo, že někdy v budoucnu chtějí mít děti, oproti 39 procentům v roce 2020. Tato data naznačují, že přibývá mladých lidí, kteří plánují být doživotně bezdětní,“ upozornili autoři.
Ti zároveň plánují uskutečnit další sběr dat u stejného vzorku respondentů v příštím roce, aby mohli porovnat, zda a jak se jejich plány změnily.
Děti jako životní kotva
Z výzkumu rovněž vyplynulo, že do plánů na rodičovství se výrazně promítá mimo jiné typ bydlení. Možná poněkud paradoxně mladí lidé žijící ve vlastnickém bydlení plánují děti nejméně ze všech. V roce 2020 je v krátkodobém horizontu plánovala třetina, v dlouhodobém pak necelá polovina.
U lidí v nájemním bydlení plánovalo v roce 2020 mít děti do tří let 55 procent dotázaných a v dlouhodobém horizontu pak 70 procent. Podobně tomu bylo i u lidí, kteří deklarovali jiný typ bydlení.
„Rodičovství může být pro lidi v jiném než vlastnickém bydlení životní kotva, kterou dosáhnou aspoň nějaké jistoty,“ míní autoři výzkumu a dodávají, že v roce 2022 „rodičovské plány“ u všech skupin klesly, nicméně u lidí ve vlastním bydlení byl pokles minimální.
NERV sestavil návod, jak na dostupné bydlení. Místo podpory kupců chce více stavět
Pro srovnání, v krátkodobém horizontu plánovalo založení rodiny 28 procent respondentů, zatímco v případě lidí v nájemním bydlení to již bylo pouze 35 procent a v případě dotázaných s jiným typem bydlení pouze 30 procent.
Podle dat statistiků klesla jen v mezidobí let 2021 a 2023 průměrná plodnost z 1,83 na 1,45 dítěte na jednu ženu. Větší plány a ambice vykazují lidé s vyšším vzděláním a vyšším příjmem domácnosti.
Krátkodobé plány poklesly podle dat výzkumu v letech 2020-2022 ve všech vzdělanostních skupinách, nejvíce ale u nejméně vzdělaných. Dlouhodobé plány naopak poklesly pouze u vysokoškolsky vzdělaných lidí.
„U méně vzdělaných tak může jít jen o dočasný odklad (nechtějí dítě v příštích třech letech, ale později ano), zatímco u vysokoškoláků jde zřejmě o trvalý záměr už nemít (další) děti,“ upozornili autoři.
„Obavy z nejhoršího.“ Mladí lidé odmítají zvedat telefon