Článek
Krátce po půl jedné zasáhli proti dvojici aktivistů policisté z jednotky rychlého nasazení s lezeckým vybavením. Jednoho z demonstrantů zadrželi okamžitě, druhý se před nimi snažil po střeše uprchnout. Před jednou hodinou byl i on zadržen. Přesto vydrželi demonstranti na střeše budovy několik hodin.
Budovu Úřadu vlády hlídají policisté z ochranné služby, což Právu potvrdil její ředitel Lubomír Kvíčala. Podle něj budou aktivisté předvedeni na policejní oddělení a hrozí jim minimálně přestupkové řízení a finanční pokuta.
„Dostal jsem informaci, že tam přijela nějaká výsuvná plošina, která dělala, jako že opravuje světla, a vysadila skupinu lidí na střechu. Zřejmě tam asi někdo přijel bez ohlášení, aniž by nám dal informaci, a naši lidé tím byli zaskočeni, takže to tam teď jedu prošetřit,“ řekl Právu v pondělí po desáté hodině dopoledne Kvíčala.
Podle něj nemohla policie proti aktivistům nijak zasáhnout, protože byli velmi rychlí. „Přijelo sem vozidlo s plošinou, které se postavilo u lampy veřejného osvětlení. Pánové vyjeli k lampě, jako by ji chtěli opravovat a pokračovali dál na střechu. Nedalo se tomu přímo zabránit,“ řekl Kvíčala.
Aktivisté rozvinuli ze střechy budovy transparent s nápisem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji!". Obec Nový Jiřetín ochránilo před zbourání pouze stanovení limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku. Jejich prolomení se snaží dlouhodobě dosáhnout těžební a elektrárenské společnosti.
Transparent musel dolů
Za protestujícími se dopoledne vydali i zástupci hasičů a policie. Aktivisté Greenpeace vyhověli jejich požadavku a sundali pověšenou plachtu s apelem na premiéra.
Greenpeace tvrdí, že materiál, který na jednání kabinetu předložil ministr průmyslu a obchodu, není primárně věnován opatřením českého plynárenství v případě opakování loňské plynové krize, jak je pojmenován, ale má prolomit limity těžby a umožnit otevření nového uranového dolu.
"Prolomit limity těžby a otevřít nový uranový důl kvůli případné budoucí jednorázové plynové krizi by bylo asi stejně rozumné a přiměřené opatření, jako nasadit někomu preventivně chemoterapii," uvedl za protestující aktivisty vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.
Greenpeace protestují i na střeše Westminsterského paláce
Členové organizace Greenpeace podnikli podobnou akci i v Londýně, píše list The Guardian. Už v neděli se dostali na střechu Westminsterského paláce, kde vyvěsili transparent s textem: "Změňte politiku, zachraňte klima“.
Na sídlo britského parlamentu vyšplhali v neděli, 31 z nich na něm strávila noc na pondělí. Dalších 23 aktivistů policie zadržela, když ze střechy parlamentu sešplhali po skoro pěti hodinách dolů. Tři z nich zůstali ve vazbě.
Demonstranti jsou ve věku od 20 do 71 let. Mají jídlo, teplé oblečení, spací pytle a skládací židle. Někteří hodlají na střeše zůstat celý den, sdělil představitel Greenpeace. Odmítl tvrzení, že protest na střeše Westminsteru je nebezpečný. Potvrdil, že aktivisté se snaží oslovit poslance, kteří po letních prázdninách začínají opět zasedat.