Hlavní obsah

Ajťáci z Brna zajišťují údržbu hrobů, na něž pozůstalí nemají čas

Brno

O tisíc hrobů v Česku pečují dvě stovky brigádníků z týmu, který loni založili brněnští ajťáci David Pelán a Ondřej Buček. Pomáhají lidem, kteří se nemohou postarat o místa posledního odpočinku svých blízkých. K nezvyklému podnikání je přivedl jejich kamarád, který se nemohl kvůli velké vzdálenosti postarat o hrob své tety ve středních Čechách. Zájem o netradiční služby je velký. Počet klientů se meziročně ztrojnásobil, tým podniká i na Slovensku.

Foto: archiv Andělské služby

Hrob vlevo před úklidem a po něm

Článek

„Poskytujeme pomoc lidem, kteří se chtějí postarat o hroby blízkých, ale nezvládají to. Často žijí na druhé straně republiky a na hřbitov, kde odpočívají jejich nejbližší, to prostě mají daleko. Jiným v péči o hrob brání nemoc či stáří,“ řekl Novinkám Pelán.

Když péči nezvládají

Někteří pečují prostřednictvím této služby o hroby blízkých až z USA či Kanady. Využívají je také senioři z Prahy či Brna. Na hřbitov to mají sice jen pár zastávek tramvají, ale nemoc nebo třeba špatná pohyblivost jim brání opustit domov. Někdy se na údržbu hrobu skládá rodina, jindy jde o vnoučata stydící se za to, že nemají čas navštěvovat hroby prarodičů. Mezi klientkami je také žena, která pečuje o hroby rodičů svého exmanžela, navzdory tomu, že se s ním roky nestýká.

Foto: archiv Andělské služby

Tým andělských údržbářů David Pelán (vlevo) a Ondřej Buček

Ajťáci své podnikání nazvali Andělská služba. Je to první projekt svého druhu v Česku. Zájemce si může objednat na dálku péči o hroby svých blízkých, umístěné obvykle někde stovky kilometrů daleko.

Foto: archiv Andělských služeb

Z údržby hrobů

V žádném případě nejde jen o otření náhrobního kamene, zapálení svíčky nebo položení kytičky či věnce. Tým zajišťuje prostřednictvím sjednaných řemeslníků i náročnější kamenické práce na opravě hrobu či obnovách nápisů. Cílem je, aby byl neustále udržovaný. Každý ze zákazníků dostává elektronicky fotografie hrobu, a to před úklidem a ihned po dokončení prací.

Pomáhají maminky, invalidé i senioři

Jednorázová návštěva vyjde na necelých tisíc korun. Službu si lze zajistit na rok dopředu. Zahrnovat může čtyři návštěvy hrobu, lze ale dojednat i nadstandardní péči. Práci vykonávají brigádníci, často to jsou maminky na mateřské dovolené, invalidní důchodci či senioři. Péčí o hroby si přivydělávají. Tým pokrývá celou republiku, dokáže zajistit údržbu hrobů i v těch nejodlehlejších vesničkách.

Foto: archiv Andělské služby

Hrob před a po údržbě

David se profesně věnuje designu a jeho kamarád Ondra programování. Když tento druh služby zakládali, vedla je snaha pomoci těm, kteří údržbu hrobů nezvládají. Zákazníků jim nečekaně přibývá. Služby nabízejí nově na Slovensku, kde mají již několik desítek klientů. „Obyvatelé Česka jsou ve srovnání se Slováky šetřiví. Slováci jsou schopni do údržby hrobů investovat vysoké částky,“ doplnil Pelán. V budoucnu chtějí působit i v Polsku.

Foto: archiv Andělské služby

Hrob před a po údržbě. Srovnávací snímky jsou zasílány klientům, kteří si údržbu objednají.

Název služby vznikl podle sošek andělíčků, kterými jsou mnohé hroby vyzdobeny. Má symbolizovat i vítanou pomoc. Období před Svátkem zesnulých je pro tým Andělské služby zatěžkávací zkouškou. V Česku je zhruba 5500 hřbitovů.

Tým andělských údržbářů se po celém Česku stará o hroby

Domácí

Výběr článků

Načítám