Článek
Agrofertu se nelíbí, že ho nikdo z EP neoslovil. „Už v době, kdy proběhla mise rozpočtového výboru do České republiky, nás nikdo nekontaktoval, i přes to, že jsme takové jednání nabídli,“ píše se v prohlášení firmy s tím, že v případě dialogu by usnesení nemohlo být schváleno.
Misi rozpočtového výboru do České republiky vnímá Agrofert jako zpolitizovanou, neprofesionální, neobjektivní a účelovou. „Navíc jde o hrubý zásah do probíhajících auditních řízení Evropské komise s Českou republikou, která se nás přímo týkají. Jde o očividný pokus tato řízení ovlivnit,“ tvrdí společnost.
Podezření, že ze zneužívání dotací je podle Agrofertu vykonstruovaná pomluva. „Na tom lze jasně demonstrovat, že si Evropský parlament své závěry doslova vymýšlí a opírá je o nepravdivá tvrzení,“ stojí ve stanovisku firmy, která je přesvědčená, že se poslanci Evropského parlamentu „nechali zneužít a zatáhnout k útoku na jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice“.
Evropský parlament drtivou většinou schválil rezoluci proti Babišovi
Usnesení kritické k Babišovu možnému střetu zájmů schválili v pátek poslanci Evropského parlamentu jasnou většinou hlasů. Babiš podle nich zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.
Babiš převedl Agrofert do svěřenského fondu začátkem roku 2017. Stále je ale jeho beneficientem, což znamená, že veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi.