Článek
Babiš v roce 2015 v souvislosti s koláží, která se tehdy objevila ve veřejném prostoru, opakovaně uvedl, že jde o „nějakou provokaci z dílny Bison & Rose“.
Agentura se obratem začala domáhat omluvy a začal soudní kolotoč, v němž Babiš neprokázal pravdivost svých výroků. Soud nicméně žalobu zamítl s tím, že „právnické osoby vůbec nemají právo na odčinění nemajetkové újmy způsobené (samotným) neoprávněným zásahem do své pověsti“.
Senát ÚS, jehož zpravodajkou byla Veronika Křesťanová, verdikty zrušil, když konstatoval, že došlo k porušení práva na ochranu dobré pověsti. Připomněl, že soudy nižších instancí seznaly, že Babiš pronesl tvrzení, která nebyl schopen prokázat, a zasáhl jimi do pověsti agentury.
Ústavní soud v rozhodnutí aplikoval závazné závěry nedávného plenárního nálezu ve věci Milionu chvilek pro demokracii. Tehdy plénum rozhodlo, že právnickým osobám svědčí právo na ochranu dobré pověsti a že v případě jejího zasažení lze požadovat přiměřené zadostiučinění za způsobenou nemajetkovou újmu.
„Ústavní soud nijak nepředjímá, zda se politik za své výroky nakonec bude muset agentuře omluvit,“ konstatoval a současně připomněl, že obecné soudy tuto povinnost uložit smí.
Nejvyšší soud dal za pravdu agentuře Bison&Rose ve sporu s Babišem
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_G/eOUp3X.jpeg?fl=cro,0,87,800,450%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)