Článek
„Nebylo dokončeno seznamování se spisem, státní zastupitelství nenechalo přeložit řadu cizojazyčných listin. A neumožnilo nám proti tomu postupu ani podat námitky. A když za této situace podalo obžalobu, tak jednoznačně porušilo práva těch vojáků na spravedlivý proces,“ řekl Novinkám Ondruš.
Reagoval na informaci serveru iRozhlas.cz, že státní zastupitelství podalo na čtyři příslušníky speciálních sil obžalobu u Krajského soudu v Brně.
Státní zástupce podle dřívějších vyjádření viní české vojáky ze spoluúčasti na mučení a následné smrti devatenáctiletého afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který v říjnu 2018 zastřelil českého psovoda Tomáše Procházku a zranil další dva vojáky.
Dva čeští vojáci, kteří měli vyslýchat Chána, jsou obviněni z vydírání za použití násilí a neuposlechnutí rozkazu. Další dva vojáci, kteří měli hlídat už zraněného afghánského zajatce, jsou obviněni z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby. V případě, že by je soud shledal vinnými a navíc uznal, že to bylo za bojové situace, tak by mohli dostat až výjimečný trest, tedy doživotí.
Ondruš nevidí důvod, proč by soud měl případ posuzovat jako bojovou situaci. „To, že by tam byla bojová situace, neshledal ani žádný americký kontrolní orgán,“ podotkl advokát.
Podle týdeníku Respekt zajatého Afghánce postupně vyslýchali afghánští, čeští a američtí vojáci. Po výsleších byl Chán odvezen do americké vojenské nemocnice, kde zemřel. Podle výpovědí afghánského tlumočníka, který pracoval pro americkou armádu, bylo během dvacetiminutového výslechu slyšet z místnosti, kde čeští vojáci Chána vyšetřovali, „bolestné výkřiky“.
Hlavní svědek prý vše popřel
Afghánský překladatel měl být pak přítomen výslechu, který následně prováděli vojáci amerických speciálních sil, jež při něm zajatému Chánovi údajně kopali do rozkroku a mlátili hlavou o stůl.
Čeští vojáci měli podle Respektu také výslech Chána natočit na video a pořídit z něj fotografe, které později smazali. Vyšetřovatelům se je ale prý podařilo z počítačů obnovit.
Ondruš ovšem důkazy rozporuje. „Celé je to vykonstruované a v rozporu s tím, co zjistili Američané. Byli jsme u výslechu toho tlumočníka a ten všechno popřel. Není proto jediný svědek, který by podpořil zveřejněnou verzi,“ řekl Ondruš.
Incident vyšetřovaly i americké vojenské úřady a osmi vojákům, kteří se měli účastnit výslechu afghánského zajatce, udělily kázeňské tresty.