Článek
Podle zjištění Práva se většinou školy rozhodly tyto akce letos uspořádat, i když s některými změnami, hlavně pokud jde o délku.
Považujeme za důležité po temném období covidové krize restartovat celou školu, vrátit se k normálnímu průběhu
Například většina škol ze severní Moravy a Slezska takzvané adapťáky, motivační workshopy a kurzy nepřipravuje jako týdenní, ale jednodenní či dvoudenní bez toho, že by středoškoláci někde přespali. Škol, co kurzy mít nebudou, je v moravskoslezském regionu minimum.
„My ho uspořádáme nejen pro první ročník, ale máme ho připravený pro všechny studenty. Považujeme za důležité po temném období covidové krize restartovat celou školu, vrátit se k normálnímu průběhu a představit studentům novinky, které jsme v roce distanční výuky připravili,“ vysvětlil Martin Tobiáš, ředitel Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve FrýdkuMístku.
Socializační efekt
Podle Petra Šimka z Gymnázia v Havířově je důvodem k organizování adaptačních kurzů nenahraditelný výchovný a socializační efekt. „Žáci se seznámí mezi sebou a s třídním učitelem. Dojde k navázání sociálních kontaktů, vazeb, sportují, hýbou se,“ popsal s tím, že jejich prvňáci vyrazí za kurzem do Beskyd. „Kurz není povinný, ale účast doporučujeme,“ poukázal.
Ven do přírody kromě havířovských gymnazistů vyjedou i studenti AGEL Střední zdravotnické školy, ZŠ a Gymnázia ve Vítkově, Gymnázia Josefa Božka z Českého Těšína či ostravské Střední uměleck é školy Ave Art. „Jezdíme vždy první celý týden školy. Máme to v rámci školního vzdělávacího programu pro první ročníky jako povinné,“ řekl Právu ředitel umělecké školy Jaroslav Prokop.
Škol, které mají adaptační kurz spojený s pobytem, je však v kraji méně. „Volili jsme variantu ve městě, aktivity máme zaměřené v přírodě a máme i suchou variantu, kdyby pršelo,“ ujistila vedoucí adaptačních kurzů Slezského gymnázia v Opavě Kamila Tkáčová.
Prozradila, že na studenty čeká i táborák. K adaptačnímu kurzu, který bude dvoudenní a pro žáky povinný, se letos premiérově odhodlalo i Polské gymnázium v Českém Těšíně.
Studenti potřebují impulz
„Každý pedagog ví, že to není akce jen tak pro nic za nic. Je konec prázdnin a studenti potřebují určitý impulz, jak přejít z dovolenkového režimu opět ke školní praxi. O to víc, když přicházejí do úplně nového kolektivu. A takto neformálně mimo lavice to mnohem lépe funguje než ve třídě,“ uvedl pedagog jedné ze středních škol v Pardubickém kraji, který si nepřál vystoupit z anonymity.
Význam adaptačních kurzů podle pedagogů, které oslovilo Právo, dnes stoupá právě kvůli pandemii a průběhu loňského školního roku, kdy byly děti víc doma než ve škole.
„Adaptační kurzy pořádáme pravidelně pro terciány, tedy studenty prvního ročníku šestiletého studia. A budou i letos,“ sdělil ředitel Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové Ladislav Bartůška. Samozřejmě bude nutné dodržovat veškerá hygienická opatření.
„A také se kurz uskuteční odděleně. Každá tercie pojede na tři dny do Pece pod Sněžkou samostatně, nedojde tak k prolínání tříd mezi sebou,“ vysvětlil Bartůška a dodal, že ze strany rodičů se neobjevily žádné žádosti, aby se jejich dítě kvůli nebezpečí nákazy kurzu neúčastnilo.