Článek
„Každého promarněného života je třeba litovat a mít ho v úctě. Já bych ale poprvé řekl, že základní premisa z našeho pohledu je, že se nejednalo o okupaci. Byl to tragický moment, nebyl správný... Ale taky nijak nebyla odzbrojena československá armáda nebo likvidována státní moc, jak tomu bylo v případě okupace nacistickým Německem,“ řekl v Českém rozhlase Grospič.
Následně se pustil do rozboru, jakým způsobem lidé přišli během invaze o život. „To byly vesměs oběti dopravních nehod. Myslím, že si zaslouží vyjádřit úctu, ale nebyly to oběti žádných aktivních ozbrojených bojů, to je třeba říci,“ uvedl.
Nehoráznost, nezměnili se
Za svá slova si vysloužil kritiku především ze strany pravicových stran. „Nezměnili se. Nezmění se. Jsou to stále oni. Původci zničených životů a zmařených nadějí. Komunisti,” napsal na Twitter šéf STAN Vít Rakušan.
„Soudruh Grospič nepovažuje sovětskou okupaci za okupaci. Když za komunisty chodí s prosíkem premiér s ministryní financí a prezident navštěvuje jejich sjezd, divíte se potom, že si troufají hlásat takové nehoráznosti?” ptá se místopředseda ODS Martin Kupka.
Dolejš: Komunista v opozici
Jinak než Grospič to vidí jeho stranický kolega Jiří Dolejš, který jako jediný komunistický poslanec podpořil, aby byl 21. srpen významným dnem.
„21. srpen 1968 byl samozřejmě okupací. Bazírování na pojmech, například jak je v mezinárodním právu definována okupace, není příliš šťastné. Lidé vnímají, že přijeli bez pozvání, že nás obsadili a že nám vnutili normalizační pořádky. Slovíčkaření není namístě,” řekl Novinkám v rozhovoru poslanec.
Srpen 1968 byla podle něj obrovská rána a komunistická strana by podle něj neměla vypadat jako kroužek přátel starých časů.
Dolejš: Nemůžeme vypadat jako kroužek přátel starých časů, srpen 1968 byla obrovská rána
Pro to, aby byl 21. srpen v kalendáři připomínán jako „Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy“, se ve čtvrtek vyslovilo 130 poslanců napříč spektrem, proti nikdo. Předlohu nyní posoudí Senát.