Článek
„Jde o to zajistit, aby dívky mohly bez obav zůstávat aktivní ve škole i během menstruace a měly vždy přístup k hygienickým potřebám,“ uvedla Lucie Kantorová (ANO), náměstkyně primátora. Město na tento program vyčlenilo dvacet tisíc korun ročně, v případě potřeby tuto podporu ještě dál posílí.
V Plzni je na padesát základních a středních škol, zatím se připojily dvě. „Jedna základní a jedna střední, předběžně se poptávala ještě jedna další. O které konkrétně jde, sdělovat nebudeme,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková.
„Potřebné informace byly předány všem základním a středním školám bez rozdílu zřizovatele, takže očekáváme zvýšení zájmu,“ podotkla Barborková a dodala: „Celkem bylo prozatím vydáno pětatřicet balení vložek a patnáct balení tamponů. Jak probíhá vlastní distribuce, necháváme na školách. Důraz je kladen na individuálnost potřeby. Se školami je domluvené, že na konci každého pololetí pouze oznámí počet žáků, kterým byly hygienické potřeby vydány.“
Michaela Stehlíková, ředitelka plzeňské neziskové organizace Tady a teď, předpokládá, že škol požadujících tuto pomoc přibude. „Menstruační pomůcky jsou nákladné, a když je v rodině manželka a dvě dospívající dcery, tak jde o poměrně velký zásah do rozpočtu, v řádu mnoha set korun. A pro naši klientelu i stovka znamená hodně,“ řekla Novinkám a Právu Stehlíková. „V posledních dvou letech přibylo rodin, které skutečně žijí z měsíce na měsíc, neušetří ani korunu,“ upozornila.
Anketa
Špatný zvyk
Uspořit teď mohou také rodiče, jejichž děti mají zatím úplně jiné starosti než menstruaci - chodí teprve do školky. Padla totiž desítky let trvající praxe, kdy mateřinky chtěly, aby rodiče svým ratolestem zajišťovaly ložní prádlo.
„Nemohou po rodičích tyto věci vyžadovat. Není to nic povinného,“ upozornila Kantorová. Třeba centrální městský obvod, který je zřizovatelem největšího počtu školek, už rozhodl o posílení jejich provozních příspěvků.
O zrušení zmíněného „zvykového práva“ usilovaly zdejší neziskovky - kromě Tady a teď to byl také Ponton - několik let. „Pracujeme s klientelou z nízkopříjmových rodin a ty tuto změnu skutečně kvitují, znamená pro ně velkou úsporu peněz. A už se nemusí obávat pocitu studu a nerovnosti, když museli říkat, že na to nemají. Dříve jsme se to snažili řešit tak, že jsme je materiálně vybavovali použitými věcmi,“ poznamenala Stehlíková.
Ľubomír Lupták, ředitel Pontonu, doplnil: „Tato změna je klíčová pro to, aby do mateřských škol chodilo více dětí, které to potřebují.“
Plzeň zřizuje na padesát mateřinek, navštěvuje je kolem čtyř tisíc dětí. Povlečení a prostěradlo požadovaly až na zcela ojedinělé výjimky všechny školky.
„Na zrušení tohoto požadavku máme pozitivní zpětnou vazba i od většinové populace,“ sdělila Stehlíková. „V Plzni to byla zvyková věc. Nikdo netušil, že to je nenárokové,“ uzavřela.