Článek
Děti letos potěší znakokniha Eda, která zaujme půvabnými ilustracemi citlivě zakomponovanými do videosekvencí ke znakujícímu figurantovi. Na nové znakoknize pracoval osvědčený tým tvůrců v čele s odbornicemi na překlad uměleckých textů z organizace KukátkOO.
Vánoční Čarodějnická pohádka pro neslyšící bude vyprávět o síle sourozeneckých vztahů
Od loňského roku znakoknihu doplňuje i zvuková stopa, knihu tak mohou využívat i nevidomé děti či slyšící sourozenci handicapovaných dětí. Nově znakokniha přináší také bonusové video, na kterém spolupracovala herečka Naivního divadla Liberec Diana Čičmanová s tlumočníky z organizace Tichý svět. Jedná se o znakovaný pracovní list ke knize, který využijí děti a pedagogové při výuce. Na její přípravě se dále podíleli i zástupci Základní školy a Mateřské školy logopedické v Liberci a neslyšící děti a zástupci z České unie neslyšících.
„Znakokniha už je vlastně tradice. A skvělá tradice. Děkuji Blance Konvalinkové, která u jejího vzniku stála. Knihovna dlouhodobě promýšlí, jak zpřístupnit knihy lidem s různým druhem hendikepu. Znakokniha je jedním z příkladů,“ ocenila aktivitu knihovny a nápad její bývalé ředitelky Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Ožehavým tématům se nevyhýbáme, říkají šéfky dětského časopisu Raketa
Myšlenka na vydávání znakoknih vznikla v roce 2017. Stála za ní snaha knihovny rozšířit nabídku služeb pro skupinu zdravotně znevýhodněných dětí.
„Projekt se pokouší unikátním způsobem zpřístupnit vybrané texty českých autorů v digitální podobě s tlumočením do českého znakového jazyka sluchově handicapovaným dětem, mládeži a související cílové skupině, kterou tvoří jejich rodinní příslušníci, ať už slyšící rodiče, nebo slyšící děti. Věříme, že se nám to daří,“ dodala ředitelka knihovny, Dana Petrýdesová.
Všechny dosud vydané znakoknihy jsou dostupné na webovém portále www.znakokniha.cz. Jako první byla vydána kniha Lucie Seifertové Český ráj a jeho tajemství.
„Pro zpracování druhé znakoknihy jsme o rok později vybrali knihu Pavla Čecha O zahradě. Od roku 2019 byly po poradě se ZŠ a MŠ logopedickou Liberec postupně zpracovány čtyři díly knihy Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské. Tuto kolekci v loňském roce doplnila básnická sbírka Jiří Žáček dětem,“ uzavřela mluvčí knihovny Kateřina Šidlofová.