Hlavní obsah

Syndrom nejstarší dcery aneb Když jsou na dívky kladeny nadměrné nároky

4:30
4:30

Poslechněte si tento článek

Syndrom nejstarší dcery popisuje odpovědnost, kterou dívky často přebírají v rodině, a jak je takový styl výchovy a s ním spojené povinnosti formuje. Přesto je třeba mít na paměti, že pořadí narození není jediným určujícím faktorem a každé dítě se může lišit i podle konkrétního přístupu rodičů.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Kdo plánuje program dovolené ve vaší rodině? Kdo se jako první ujme péče o mámu a tatínka nebo babičku a dědečka? Kdo organizuje rodinnou dovolenou? Je pravděpodobné, že pokud máte starší sestru, je to ona. Pokud je jediná ve vaší rodině, kdo to dělá, může mít „syndrom nejstarší dcery“.

Rodinná a manželská terapeutka Kati Mortonová rozebrala osm příznaků syndromu nejstarší dcery. Patří mezi ně:

  • pocit intenzivní odpovědnosti,
  • sklon k nadměrným výkonům,
  • boj s úzkostí,
  • snaha neustále se zavděčovat lidem,
  • přesné vytyčování hranic,
  • častější pocit viny,
  • potíže se vztahy s dospělými,
  • a pocity občasné zášti vůči svým sourozencům a rodičům, které pramení z toho, že si nejstarší dcera v rodině uvědomuje, že je na ni kladeno více povinností než na ostatní.

Jak pořadí narození ovlivňuje naši osobnost a vztahy

Zdraví

„Syndrom nejstarší dcery není skutečně diagnostikovatelný stav. Ani pořadí narození a pohlaví neznamená, že člověk bude mít automaticky určité rysy, přesto je dobré mít na paměti, že se mohou vyskytovat a ovlivňovat to, jak nejstarší dcery jednají ve svém životě,“ říká Laurie Kramerová, profesorka aplikované psychologie na Northeastern University.

Odbornice tvrdí, že syndrom je především o zatěžování nejstaršího dítěte. Jde o neúmyslné vytváření tlaku ze strany rodičů, kteří, bez zkušeností s výchovou dalších dětí mají přehnaná očekávání. „To se děje neustále, ale je nezbytné myslet také na to, jestli si se zatížením, které je na ni kladeno, umí poradit samotná dcera,“ upozorňuje odbornice.

Výzkumy podle expertky naznačují, jaký tlak je na nejstarší dcery v rodině vyvíjen, aby se ujaly pečovatelské role – staraly se o mladší sourozence, pomáhaly mamince, a to i v předškolním věku, kdy je jim třeba teprve pět let. Což vytváří rodinnou dynamiku, kdy jsou starší dívky nabádány, aby převzaly více odpovědnosti a naučily se být svědomitější k potřebám ostatních, ale ne ke svým. Toto často pokračuje v dospělosti. A nakonec se nejstarší dcery starají o stárnoucí rodiče. Taková výchova může vést k napětí nejen mezi rodiči a dětmi, ale i mezi sourozenci. U mnoha nejstarších dcer se pak tento vliv promítá i do jejich osobnosti a vztahů mimo rodinu.

U chlapců jsou nároky jiné než u dívek

Odbornice dodává, že nejstarší synové nejsou osvobozeni od toho, aby také převzali větší povinnosti v rámci rodiny. Často se však od nich očekává, že převezmou finanční odpovědnost. Ta má však tendenci získávat větší uznání, zatímco domácí práce a péče bývají často přehlíženy.

„Když například existuje rodinný podnik, počítá se velmi často s tím, že se do něj zapojí syn,“ vysvětluje odbornice. „Od nejstarších dcer se očekává, že budou lidi spojovat, budou emocionálním zdrojem podpory, aniž by kdokoliv explicitně ocenil to, jak drží rodinu pohromadě a co dělají pro její jednotlivé členy.“

Při vytváření rodinné dynamiky hrají roli i další faktory. Patří mezi ně věkový rozdíl mezi sourozenci, jak dobře spolu vycházejí a zda je v rodině člen rodiny se zdravotním stavem, který vyžaduje, aby se mu dostalo více pozornosti.

„Je opravdu důležité, abychom se na to, v jakém pořadí se děti narodily, nedívali jako na horoskop. Rodiny jsou rozdílné a někdy si rodiče velmi dobře uvědomují dopad přidělování takových rolí svým dětem. Důležitý je skutečně hluboký vhled na role jednotlivců, rodičů i sourozenců a pochopení, že nemůžeme někomu přiřadit roli jen na základě pořadí narození,“ dodává Kramerová.

O tomto syndromu je dobré vědět i proto, že může pomoci rodičům vyhnout se přetěžování nejstarší dcery, včas přijmout rovnováhu a vytvořit prostředí, kde děti mohou otevřeně mluvit o svých pocitech, obzvlášť v případě, že mají dojem, že je něco nespravedlivé.

Jak naučit sourozence spolu lépe vycházet

Dítě a rodina

Jak velkou škodu vám v životě může způsobit srovnávání se s ostatními

Sex a vztahy
Související témata:

Výběr článků

Načítám