Článek
V prvním měsíci života novorozenci prospí 16-20 hodin denně. Spánek je přitom rozložen do celých 24 hodin, mozek novorozence se totiž musí teprve naučit rozlišovat den a noc. Poté se doba spánku začne zkracovat, od 2. do 4. měsíce na 15-18 hodin. Další měsíce až do prvního roku věku života dítě spí 12-14 hodin, přičemž v noci dokáže spát až 10 hodin, zbylý čas patří většinou poobědovému odpočinku.
Bohužel některé děti mají hned po narození problémy se spánkem a hodně času propláčou, což může být zejména pro rodiče velmi vyčerpávající. Ne náhodou se pak často upínají k nejrůznějším radám od svých nejbližších, ale i lidí v online světě. Ne vždy jde přitom o dobré rady, byť dobře míněné. Kolem spánku miminek totiž panuje řada mýtů, které místo pomoci rodičům často jen přidělávají starosti. Podívejte se s námi na nejčastější z nich.

1. Mýtus: Děti budou spát celou noc, pokud budou mít plné bříško
Realita: Dítě se může v noci probudit jak hlady, tak s plným bříškem. Důvodů k nočnímu probouzení je totiž mnohem více. Děti se mohou budit například i kvůli krátkým spánkovým cyklům, vývojovým milníkům či nepohodlí.
2. Mýtus: Pozdní usínání vede k tomu, že děti budou spát déle
Realita: Pokud necháte své dítko dlouho vzhůru, dosáhnete často jediného: že bude nadměrně unavené a takzvaně přetažené. Problémy s usínáním tak budou ještě větší a zhorší se i kvalita spánku.
3. Mýtus: Děti by měly spát v naprostém tichu
Realita: Děti nepotřebují ke spánku úplné ticho. Ve skutečnosti jim může určitý hluk na pozadí dělat dobře. Odborníci v této souvislosti hovoří o bílém šumu, zvukovém fenoménu, který kombinuje všechny frekvence slyšitelné pro lidské ucho. Tento širokospektrální zvuk vytváří efektivní akustické pozadí, které maskuje jiné zvuky v okolí. Dítě je pak i díky těmto zvukům klidnější a tvrději spí.
4. Mýtus: Nošení dítěte v náručí ve spánku vytváří špatné návyky
Realita: Nošení dítěte v náručí během spánku je naprosto přirozený, uklidňující způsob, který i pomáhá s dítětem vytvářet silné emocionální pouto. Nemusí tak nutně jít o špatný návyk.
5. Mýtus: Krátké šlofíky znamenají špatné spánkové návyky
Realita: Usnutí na krátkou dobu je u novorozenců velmi běžné a přitom to nemusí mít žádnou spojitost se špatnými spánkovými návyky. S věkem se navíc jejich zdřímnutí může přirozeně prodlužovat.
6. Mýtus: Všechna miminka potřebují stejné množství spánku
Realita: Každé miminko je jedinečné a jeho potřeby spánku se mohou lišit. Každé doporučení je tak pouze orientační.
7. Mýtus: Přidání obilovin do mléka v lahvi pomůže dětem spát déle
Realita: Nebylo dosud prokázáno, že by kaše u dětí prodlužovaly spánek, u některých dětí tomu může být přesně naopak.
8. Mýtus: Společným spaním miminko rozmazlíte
Realita: Je normální a přirozené, že miminko usne, když je maminka nablízku. Děti potřebují a vyhledávají fyzický kontakt, aby se cítily klidné a chráněné stejně, jako když byly v děloze. Potřebují jej, když jsou vzhůru, při usínání, když spí a když se znovu probudí. Společné spaní je tedy možnost, jak dítěti dopřát dostatek spánku. Bylo tomu tak již v dávné historii, kdy po generace děti spaly se svými rodiči. Někdy spali všichni ve stejném pokoji, ve většině rodin ve stejné posteli.
9. Mýtus: Nechat dítě vybrečet je jediný způsob, jak ho naučit usínat samo
Realita: Nechat miminko vyplakat, aby usnulo, může mít negativní dopady na jeho emocionální vývoj a vztah k rodičům. Podle odborníků může tato metoda vést k uvolňování stresových hormonů, což může narušit schopnost dítěte regulovat své emoce a podkopat jeho důvěru v pečovatele. Miminka pláčem vyjadřují své potřeby, a pokud na ně není reagováno, mohou se cítit opuštěná a zanedbaná.
Proto mnozí lékaři nedoporučují, aby miminka od útlého věku spala v jiné místnosti než rodiče.
Jak podpořit spánek miminka?
- Pocit bezpečí
Pro miminko a jeho klidný spánek je důležitý pocit bezpečí, který čerpá kontaktem. Tím, že svět může pozorovat z bezpečné náruče rodiče. Neustálým kontaktem se také buduje vzájemná vazba mezi rodinou a dítětem.
První dva roky po narození tak v podstatě nejde o spánek samotného dítěte. Jedná se o kvalitu spaní maminky a dítěte, protože jejich spánky jsou velmi propojené a synchronizují se.
Vždy jde o napojení, proto je zapotřebí při problémech se spánkem hledat příčinu u obou. Když dítě cítí nejistotu, drží se maminky, protože neví, co se děje. Pokud je maminka neklidná, nervózní, dítě to vnímá. Jakmile se ale uklidní, pak se uklidní i dítě.
- Aktivní přístup během dne
Čím je miminko starší, tím projevuje větší zájem o okolní svět, což se dá využít i ve prospěch klidného nočního spánku.
Má-li miminko dostatek podnětů pro upoutání pozornosti během dne, zvýší se potřeba tyto dojmy vstřebat, a poté odpočívat v noci. To ale neznamená, že ho podněty přehltíte, protože to může vést k přetížení organismu a následné roztržitosti.
Snažte se tedy sledovat potřeby svého miminka a včas zasáhněte, pokud už je dítě unavené.
- Nastavte režim a snažte se být hodně času venku
Pro každé miminko je zapotřebí hned na začátku nastavit pravidelný denní režim. Minimálně jednou denně pak vyjeďte s kočárkem na delší procházku. Čerstvý vzduch zkvalitňuje spánek dítěte a prohlubuje kvalitní odpočinek během dne.
Večer přichází na řadu koupel a ukládání ke spánku. Pokud zrovna nekoupete, dodržujte alespoň masáž tělíčka. Prokrvujete tím svaly a podporujete jejich lepší činnost. Snažte se plus minus dodržovat pro tyto aktivity stejnou denní dobu.

Večerní koupel může být součástí ukládacího rituálu.
- Zkraťte odpolední šlofíky
Zkracování doby spánku v odpoledních hodinách podpoří snazší usínání večer. Aby miminko mělo co nejmenší potřebu vyspávat v podvečer, pomůže tomu právě procházka na čerstvém vzduchu, během níž se miminko uspí a nabere dost sil, aby zůstalo bdělé do večera, nebo alespoň s minimálním odpočinkem.
Někdy se může stát, že je miminko více unavené. Samozřejmě se nesnažte ho za každou cenu udržet bdělé. Pokud se dostane do fáze, že bude přetažené a začne plakat únavou, pak se jeho usínání o to víc protáhne.
Rozrušené miminko pak hůře tráví a může dojít i ke kolikám. Opět se držte pravidla adekvátního rozptýlení dítěte. Přinejhorším se může stát, že si večerku protáhne o hodinu déle.
- Důležitý jídelníček maminky
Za problémy se spánkem často stojí novorozenecké koliky. Faktorů pro vznik obtíží může být spousta, a ne vaší vinou. Přesto je řada potravin, které působí v případě kojení dráždivě, aniž byste o nich věděla.
Nejvíce dráždivé jsou potraviny z droždí a kypřicího prášku, cibule, pórek, česnek, luštěniny (s výjimkou loupané červené čočky), papriky, zelí, kedlubny, květák a další nadýmavé druhy zeleniny, houby, hrozny, hrušky, ostré koření, kofein, čokoláda, sycené nápoje, někdy i vejce nebo ořechy.
Některá miminka špatně snáší také mléčné výrobky. Tyto potraviny se snažte do prvního měsíce dítěte vynechat, a poté je postupně v menším množství zařazujte.
Je dobré i málo solit. Naopak do své potravy zahrňte kmín, fenykl, anýz, kurkumu a pískavici.
- Večerní rituály
K večeru v těle přibývá melatonin, který navozuje pocit únavy a podporuje klidný spánek. Asi hodinu před usínáním miminku ztlumte světlo, chovejte se tišeji a navozujte patřičnou pohodu.
Proveďte spací rituály, kterými může být již zmiňovaná koupel, masáž, mazlení nebo čtení pohádky. Cílem je dostat miminko do postýlky, kde samo usne, protože návyk usínání přímo při chování může způsobit, že bez patřičné dávky pohupování neusne v noci po krmení.
Snažte se mu proto v postýlce vytvořit příjemné podmínky. Některé děti se rády tulí k jemným usínáčkům nebo dalším hračkám vhodným pro novorozence. Hlaďte ho, mluvte šeptem, ale co nejméně. Je-li miminko rozrušené, uklidněte ho nejdřív pohupováním v náruči nebo v šátku, dudlíkem či hlazením.
Určitě nezvyšujte hlas, snažte se vydržet co nejvíce v klidu. Úsměvy a hlasité zvuky dítě vnímá jako výzvu k akci. Naopak klid, ticho, šeptání a letmé hlazení dítě samo rozpozná jako signál k odpočinku.