Hlavní obsah

S narozením dítěte nemusí přijít jen radost, ale také deprese. Maminky najdou pomoc v novém centru v Praze

Praha

Ročně se v Česku potýká s psychickými obtížemi v těhotenství nebo po porodu až 40 tisíc žen. Pomoct jim má nově otevřené Centrum perinatální duševní péče v Praze 4, ve kterém natáčela kamera Novinek. Zařízení zřízené městem má sloužit primárně pacientkám metropole, ale dojíždějí do něj i ženy z ostatních koutů země. Je totiž jediné svého druhu v Česku.

Maminky najdou podporu v novém centru v PrazeVideo: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

„Centrum perinatální duševní péče poskytuje komplexní péči o ženu v těhotenství a po porodu, nabízíme tak péči psychiatrickou, klinickou psychologii, vyšetření, psychoterapii, podporu porodní asistentky a psychiatrické sestry,“ představuje zdejší multioborový přístup psychiatr a primář centra Antonín Šebela.

„Když má dospělý člověk depresi, tak to často ovlivňuje jen jeho, ale v těhotenství a po porodu už mluvíme o rodinném systému, ve kterém když má jeden člen těžké úzkosti nebo deprese, tak tím ovlivňuje i partnera a dítě, i to ještě nenarozené,“ vysvětluje lékař, proč je komplexní podpora v rodičovství potřeba.

Podobné zařízení, jako je to pražské, podle něj dosud v Česku chybělo, v západních zemích už je přitom standardem a součástí zdravotní péče je například i v sousedním Polsku. Šebela doufá, že obdobná centra by mohla vzniknout i v dalších tuzemských městech, ideální by v republice byla alespoň tři.

Foto: Michaela Bartošová, Novinky

Vedoucí zařízení Antonín Šebela

Obtíže má každá desátá matka

Podle dat Národního ústavu duševního zdraví se určitá forma výrazné psychické nepohody či přímo nemoci projeví do konce šestinedělí až u každé desáté maminky. Téměř tři čtvrtiny žen s problémy však odbornou pomoc nevyhledá.

Důvodů je víc. Kromě toho, že scházejí kapacity, se ženy bojí například stigmatizace od okolí, nálepky „špatné matky“ nebo jednoduše nemají nikoho, kdo by jim pohlídal dítě, zatímco budou u lékaře.

„Proto u nás máme dětský koutek, pokud ženy potřebují, hlídání můžeme zajistit rovnou tady, když budou na psychiatrické kontrole, psychoterapii nebo psychologickém vyšetření. Vlastně jsme za to i rádi, protože když mají někoho celé těhotenství v péči, zajímá nás, jak pak dítě vypadá, jak to funguje,“ vysvětluje primář.

Nejčastější obtíže, které ženy v těhotenství či po něm trápí, jsou úzkosti a obavy z toho, jak budou zvládat svou mateřskou roli, a také poruchy nálad a deprese. „A často také adaptace na novou roli a změny v rodině,“ doplňuje vedoucí.

Foto: Michaela Bartošová, Novinky

Centrum nabízí i skupinové terapie.

Ty dopadají také na partnery žen, na konzultaci do centra tak můžou přijít i oni. „Máme na to zajímavá data – když zdepresivní muž po porodu partnerky, za nějakou dobu se ta deprese přenese i na ni. Naše služby v centru tak už vyhledalo i několik mužů,“ dodává Šebela.

Od zkušebního provozu v září evidují již přes 170 pacientek a pacientů, další přijímají. Naplno se tu provoz rozběhl na začátku října.

„Opravdu je poptávka po této zdravotní péči ohromná, sjíždějí se nám maminky z celé České republiky, byť je to zařízení pod hlavičkou hlavního města Prahy,“ uvádí Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro sociální a zdravotní péči.

Jako Viktorka u splavu. Duševní potíže čerstvých matek mohou být velmi závažné, přecitlivělost to není

Domácí

Roční provoz zařízení s aktuálně 14 zaměstnanci odhaduje na 3 miliony korun. Služby centra jsou pak z velké části kryté zdravotními pojišťovnami.

Čekací lhůty, které se v psychologických a psychiatrických ordinacích mnohdy šplhají na dlouhé měsíce až půl rok, jsou tu schopní zkrátit na minimum. „Když tuto cílovou skupinu něco trápí, třeba nespavost po porodu, čekat několik měsíců je nesmysl, proto se snažíme, abychom v těch akutních případech mohli dát termín i ze dne na den anebo jsou v řádu týdnů,“ říká Šebela.

„Není naším cílem, aby tu maminka byla v péči dlouho, naším cílem je mamince okamžitě pomoct, aby byla v péči dva tři týdny, na nějaké konzultace, stanovení medikací, a pak ji vypustit do běžného života s tím, že má kdykoliv možnost se na centrum obrátit zpátky,“ doplňuje Udženija.

Foto: Michaela Bartošová, Novinky

Pražské zařízení se otevřelo na začátku října.

Plány do budoucna

Nabídka služeb by se v pražském zařízení měla v budoucnu ještě rozšířit například o denní stacionář, jenž je podle primáře mezistupněm před hospitalizací, a o několik lůžek intenzivní péče, kterých se v tuzemsku také nedostává.

„Aby tam mohla být matka i se svým dítětem. Teď, když potřebuje žena hospitalizaci na psychiatrickém lůžku, je tam separace od dítěte, což je problémové i v rámci rekonvalescence. Chtěli bychom mít takové pracoviště, které je na západě standardem,“ nastiňuje primář svou vizi.

Nově otevřené zařízení sídlící na Poliklinice Zelený pruh v Roškotově ulici je součástí příspěvkové organizace města Zahrada pro duši, ta by podle náměstkyně měla do několika let zastřešovat síť duševní péče o obyvatele Prahy, od těhotných přes děti až po seniory.

V současnosti do ní kromě perinatálního centra patří například nezisková organizace Dům tří přání či Krizové centrum pro děti a mládež v Hálkově ulici na Praze 2.

Kde jinde mohou matky hledat pomoc?

  • Perinatal.cz: Web provozuje Centrum perinatálního duševního zdraví v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Slouží k šíření informací o psychice v těhotenství a po porodu.
  • Aplikace Kogito: Mobilní aplikace NÚDZ je určená pro duševní hygienu. Kromě sdílení reálných zkušeností žen pomáhá maminkám pečovat o jejich psychiku.

Psychické obtíže dětí se nevyplácí podceňovat. Linka bezpečí u nich řeší sebevražedné myšlenky stále častěji

Dítě a rodina

Výběr článků

Načítám