Článek
Nakupování potravin, mytí nádobí, příprava svačin, vynášení odpadků, skládání prádla a odvoz dětí do školy… Když si představíte všechny výše uvedené úkoly jako balonky, kterými žena během dne žongluje, musí to být poměrně vyčerpávající, souhlasíte?
Co všechno má žena v hlavě, aniž by rodina věděla?
Zároveň pravidelně aktualizuje rodinný kalendář, sleduje, kdy a kdo má návštěvu u lékaře, jaké očkování je třeba doplnit, předvídá i to, co kdo bude potřebovat vyprat – dres, oblíbené džíny nebo crop top, který nosí štěstí při písemce? Rozhoduje o maličkostech do bytu, vymýšlí, co se bude dělat o víkendu, a následně rozváží děti mezi tréninky, narozeninovými oslavami a prarodiči. S počtem dětí počet servisních služeb exponenciálně roste. Skutečností je, že ve většině heterosexuálních vztahů má toto břemeno tendenci padat na bedra matky.
Bohužel o psychické zátěži matek se nahlas příliš nemluví. I když se právě mámy musí poprat i s dalšími nástrahami rodičovství a snažit se hledat ty nejlepší strategie, jak pomoci svým dětem zvládat například záchvaty vzteku, vybíravost v jídle, učení na nočník, spánkový režim a další.
Naučte se číst potřeby svých dětí, nejen ony to ocení
„Problém nastává, když váš partner nedělá totéž nebo se nezajímá o témata související s rodičovstvím a nyní ho musíte v podstatě naučit to, co jste se naučila vy, abyste mohli být oba na stejné vlně,“ vysvětlila pro HuffPost influencerka a máma Renee Reinová. „Paradoxně k tomuto vysvětlování dochází až v okamžicích, jako je záchvat vzteku, kdy je napětí vysoké a často to může vést k hádce mezi rodiči.“
Faktem je, že když se žena cítí unavená a nepochopená, snadněji se nechá vtáhnout do hádky, která je kontraproduktivní, protože cílem rodičů by mělo být táhnout za jeden provaz. A většina žen si nepřeje být tou, která bude svého partnera poučovat o dalších aspektech výchovy.
Důležitost sdílení
V dnešním světě jsou informace a výzkumy dostupné během několika sekund, stačí si cokoliv vyhledat na internetu nebo sociálních sítích. Už jen kvůli této skutečnosti jsou ženy zahlceny množstvím informací, které dostávají nejen od svých přátel a rodiny nebo lékařů, ale také z online světa. I proto neustále žijí ve strachu, že nezvládají to, co se od nich očekává.
Je proto je důležité, aby všechny své obavy sdílely se svým partnerem. Ten většinou nemá o břemenu, které jeho žena nese, ani ponětí. Jakmile je však psychická zátěž sdílena, měl by se pár rozhodnout, co může každý z nich převzít, aby se druhému ulevilo a cítil se více jako součást týmu.
Stále platí, že když je spokojená maminka, je spokojené i její dítě – potažmo celá rodina. Muži tak nejvíce pomohou sobě i svým partnerkám tím, že začnou sledovat všechny jejich neviditelné aktivity, kterými tvoří skvělou domácnost. A sami dobrovolně některou z nich převzít.