Článek
„Vnímá, co se kolem ní děje, leká se, hýbe se, ale nereagují jí zorničky, takže je v takovém spacím módu,“ vysvětluje Novinkám Ilona Buriánková, co to v praxi znamená vigilní kóma.
„Centrum Chocerady využívám k tomu, abych si já sama mohla dobít baterky. Když tu dcera je, absolvuje nejrůznější rehabilitace, cvičení nebo jen odpočívá. Kdyby se s ní necvičilo, byla by ztuhlá, měla by bolesti, proleženiny,“ říká maminka.
Druhý domov
Stejně tak je na tom Petra Rohovská s osmnáctiletou dcerou Monikou, u které se předpokládalo, že bude zdravé dítě. „Začala jsem si všímat okolo tří měsíců, že se nepřetáčí, nereaguje na podněty. Byla jako hadrová panenka,“ vzpomíná s tím, že rodiče zkoušeli všechna cvičení i vyšetření, ale nedostávali žádnou diagnózu.
„S postupem let jsme to přestali řešit, proč se jí to stalo. Ona je veselá, společenská, takové sluníčko,“ usmívá se Petra. Dcera fyziologicky odpovídá malému dítěti, ale mentálně je na tom dobře.

Pro Moniku představuje Centrum Chocerady druhý domov.
„Tady v centru si vybudovala druhou rodinu. Chodíme sem s ní přes deset let. Reaguje tu na ostatní děti, je tu spokojená. Má tu také pravidelné rehabilitace,“ říká Petra Rohovská s tím, že za zařízení tohoto typu je nesmírně ráda, protože už jen změna prostředí a pečujících její dceři nesmírně prospívá.
Rodiče potřebují také odpočinek
Dětské centrum Chocerady poskytuje zdravotní a sociální služby, to znamená například dlouhodobou lůžkovou péči pro děti s velmi vážným zdravotním postižením, kde je potřeba nepřetržitá zdravotní ošetřovatelská péče.
„Také poskytujeme sociální odlehčovací služby, ambulantní i pobytové. Zjistili jsme, že tyto služby jsou pro rodiče zásadní, protože jim poskytnou odpočinek od péče o tyto děti a mohou tak načerpat síly a věnovat se třeba zdravým rodinným příslušníkům,“ sdělila Novinkám sociální pracovnice Šárka Škvorová.
Obě maminky se shodují, že jsou zde jejich dcery i ony spokojené nejen díky prostředí a skvělé péči, ale hlavně lidem, kteří zde pracují. „Pro nás bylo hlavní, že jsou tu lidé, kteří se o Moničku postarají tak, jak to děláme my. Důležitá je důvěra,“ potvrzuje Petra Rohovská.

Fyzioterapie jsou pro nemocné děti zásadní.
„Je potřeba vyzdvihnout práci všech, co zde pracují. Jsou to zdravotní sestřičky, fyzioterapeuti, psycholog, speciální pedagožky, kuchařky, uklízečky… celý tým, protože všichni se staráme o děti, které si ani nos neutřou. To znamená, že ti lidé, co tu pracují, tu chtějí pracovat,“ řekl Novinkám ředitel Centra komplexní péče Chocerady Pavel Biskup a také vysvětlil, že péče zde je financovaná z různých zdrojů, ale samozřejmě se finančně podílejí i rodiče.