Hlavní obsah

Kvůli šikaně ve škole se pokusila o sebevraždu. Ochrnula, ale s pomocí cvičení se vrací do života

Klimkovice

Ještě před rokem a půl byla dnes čtrnáctiletá Karolína z Kladenska naprosto zdravá holka. Pak se kvůli šikaně ve škole pokusila oběsit. Život jí naštěstí zachránil mladší bratr. Její mozek byl ale bez kyslíku moc dlouho, a tak jí část mozkových buněk odumřela. Kája se znovu učí mluvit a chodit.

Karolína při jednom z rehabilitačních cvičení v Sanatoriích KlimkoviceVideo: Pavel Karban, Novinky

Článek

„Prognózy byly děsivé. Ležící dítě, které budu krmit do bříška, které mi už nikdy neřekne mami,“ vybavuje si Hana Jandoušová dobu po dceřině pokusu o sebevraždu. Dnes je naštěstí vše jinak.

Co děsivému rozhodnutí předcházelo, dlouho rodiče nevěděli. Vše se dozvěděli až od samotné Karolíny, když se začal její zdravotní stav zlepšovat.

Že není v pohodě, si poprvé všimli asi půl roku předtím, než se Karolína o sebevraždu pokusila. Tehdy si do nohy vyryla srdíčko. Její maminka se tehdy bála, že jde o sebepoškozování, ale Karolína jí to tehdy rozmluvila. Zdůvodnila to tím, že jde o tetování.

Asi týden před děsivou událostí se nicméně svěřila s tím, že ji spolužačka šikanuje. Rodičům se to příliš nezdálo, přesto jí doporučili, ať to řekne učitelce a školnímu psychologovi. „Byla jsem tehdy přesvědčená o tom, že pokud skutečně půjde o šikanu, ve škole to vyřeší,“ prozradila maminka.

Foto: archiv Hany Jandoušové

Že má problém se šikanou, by do Karolíny před necelými dvěma lety nikdo neřekl.

Realita byla ale jiná, což se rodiče dozvěděli až mnohem později, kdy se Karolína dostala z nejhoršího. Byť škola šikanu popírá a ani policie ji neprokázala.

„Trvalo to asi rok,“ souká ze sebe při vzpomínkách na dění ve škole dívka. Podle ní šlo o útoky ze strany jedné spolužačky, která ji tahala za vlasy, bouchala ji, posmívala se jí a urážela ji. „Nadávala mi do zrzek,“ pokračovala Kája s tím, že jindy jí zase útočnice vzala školní penál a hodila s ním.

Kvůli chování spolužačky spoustu nocí proplakala. Dělala ale vše pro to, aby to na ní rodiče nepoznali. „Když jsem to řekla učitelce, smetla to pod stůl. Řekla mi: Běž do třídy, já to nějak vyřeším. Nic ale neudělala,“ uvedla na adresu kantorky jedné ze středočeských základních škol.

Bezmoc ji dohnala až k tomu, že se tehdy dvanáctiletá dívka pokusila oběsit na zahradní pergole. „Syn ji našel a zavolal mě. Když se mi ji povedlo sundat dolů, byla modrá a bez známek života. Hned jsme začali s jedním ze sousedů s oživováním do příjezdu záchranky. Jak dlouho byla Kája bez kyslíku, jsme se nedopočítali,“ popsala matka dívky.

Na to, jak viděla následně dceru ležet na ARO motolské nemocnice, nikdy nezapomene. „Vidíte dítě, které je zaintubované, má EEG, EKG, tracheostomii, dýchala za ni plicní ventilace…“

Psychické obtíže dětí se nevyplácí podceňovat. Linka bezpečí u nich řeší sebevražedné myšlenky stále častěji

Dítě a rodina

Od té doby uplynul rok a půl a Kája během něj ušla kus cesty. „Známe jen ordinace, nemocnice, lázně, rehabilitace. Není čas na dovolenou ani osobní život,“ nastínila Jandoušová v Sanatoriích Klimkovice, kde byla s dcerou už potřetí. Kája opět začíná mluvit i chodit, katastrofální prognózy hází za hlavu a překvapuje všechny ve svém okolí.

„V důsledku nedostatku kyslíku je postižena na levou stranu, má problémy s chůzí, řečí, proto musíme vše hodně procvičovat, aby se jí to vrátilo,“ objasnila maminka s tím, že šanci na uzdravení má podle lékařů velkou.

Léčba je však velmi náročná hlavně na peníze, a ty mamince coby samoživitelce scházejí. „Kája potřebuje kmenové buňky, ozdravné terapie, hyperbarickou komoru, ozařování laserem. Zdravotní pojišťovna ale většinu z toho nehradí stejně jako speciální zdravotní vozíček nebo pomůcky,“ zdůvodnila Kájina maminka. Pomoci Karolíně má sbírka na platformě Srdíčkové dny. Dárci mohou do konce října přispět na transparentní účet 1117771700/5500 s variabilním symbolem 1717 vedeným u Nadace život dětem.

Foto: Pavel Karban

Maminka Hana a bratr Ondřej doprovodili Káju na poslední rehabilitační pobyt do Sanatorií Klimkovice.

Se školou v kontaktu Jandoušová není. „Od té doby jsem s panem ředitelem hovořila jednou telefonicky. Sdělil mi, že Karolínu nechá propadnout ze zdravotních důvodů, ač měla uzavřené první pololetí a měla možnost dělat zkoušky. To byl pro mě poslední impuls ke změně školy,“ konstatovala a dodala, že letos v září dostala ze školy dopis s vyjádřením o tom, jak na dceru myslí.

O kterou školu se jedná, maminka Karolíny neřekla. Novinkám se podařilo zjistit, že jde o ZŠ Velvary. Její ředitel Petr Došek to potvrdil, víc ale k případu hovořit nechtěl. „Omlouvám se, ale škola neposkytuje žádné informace,“ uvedl s tím, že vše za školu řeší advokát Radim Vypušťák.

Ten sdělil, že podklady, kterými klient disponuje, variantu školní šikany jednoznačně vylučují. „Opačná faktická tvrzení považuje klient za nepravdivá a jejich veřejné šíření za nezákonně zasahující do jeho práva na ochranu dobrého jména. Klient se bude proti šíření bránit těmi právními prostředky, které připadají v úvahu,“ poukázal advokát.

Samotná škola vydala letos 4. září k případu vyjádření na svém webu. Informaci o tom, že se Karolína pokusila zabít kvůli šikaně, označila za lež. „Důrazně se ohrazujeme proti tvrzení, že tato žákyně byla šikanována. Není pravda, že šla za svou učitelkou nahlásit šikanu a ta to neřešila. Trváme na tom, že v tomto případě není viníkem škola ani paní učitelka. Neexistuje žádné podezření, že by žákyně byla šikanována. Její vztahy s paní učitelkou byly dobré a nic podobného s paní učitelkou neřešila. Policie při vyšetřování případu variantu šikany vůbec neprošetřovala, protože neexistoval podnět ani důvod,“ stojí v prohlášení školy podepsaném ředitelem Doškem.

Šikanu na škole ale nepopírá. „Ano, řešíme problémy s kázní a třeba i se šikanou, ale trváme na tom, že v tomto případě šikana nehrála roli.“

Že by za smutným rozhodnutím Karolíny byla šikana, nepotvrdila ani policie. „Vedli jsme prověřování veškerých skutečností a nebylo zjištěno, že by došlo k trestnému činu,“ uvedla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Dodala, že s ohledem na věk poškozené osoby nelze poskytovat bližší informace.

Zveřejněním příběhu jde Jandoušové o to, aby děti ani dospělí neměli strach šikanu, pokud k ní dochází v jakékoli formě, ohlásit. Jejím největším přáním však je, aby dcera byla zdravá. „Aby dělala všechno jako před tou událostí a já věřím, že se jí to podaří,“ uzavřela.

Připadal jsem si jako Quasimodo. Raper Raego v dokumentu otevírá problém bodyshamingu

MFF KV

Vzor: Jak daleko může dojít šikana na základní škole?

Film
Související témata:

Výběr článků

Načítám