Článek
„Zkuste děti do přípravy rodinné akce zapojit. Nechte je vyrábět občerstvení – pro všechny, nebo jen pro děti –, vybrat film, udělat pozvánky pro všechny členy rodiny, sestavit playlist nebo vymyslet pohádkový kvíz,“ radí Michaela Švestková z Trendy Labu, kde děti mohou zažít spoustu zábavy a naučit se něco nového či oslavit své narozeniny.
„Obzvlášť děti kolem 10 let pak milují míchání drinků. Tři různé džusy, sirup, nakládané třešně, hroznové víno, maliny, cukrová vata, která se krásně rozpustí, perlivá voda… Náklady jsou do 250 korun, ale efekt velký,“ dodává.
Mezi osvědčené hry patří i „štěstíčka“ – jednotlivě zabalené kousky cukroví, ke kterým děti připíšou malou věštbu (Brzy budeš královnou dne. Vyhlížej, kdo ti co nadělí).
Empatie se u dospívajících teprve vyvíjí. Jejich nevhodné chování může být dáno právě tím
Někdy stačí nafouknout pár balonků, aby byly děti nadšenější. Najednou se budou na setkání těšit.
Domluvte si s dětmi čas, jak dlouho bude akce trvat, a co se od nich očekává. Možná bude stačit, když si chvilku popovídají s babičkou, řeknou jí o novinkách, morčeti a škole, ale potom nebude nikomu vadit, když budou ve vedlejší místnosti s ostatními dětmi.
Nenuťte je poslouchat, co se stalo sousedce Věře a jakou nemocí trpí strejdův kolega. I vám se bude líp debatovat, když se rozdělíte na skupinky podle věku a zájmu. Klidně nechte děti bavit se ve vedlejší místnosti nebo na zahradě. Vzpomeňte si, jak se sami cítíte, když sedíte na meetingu, který se vás vůbec netýká.
Nebojte se opustit obývací pokoj
Příčí se i vám sedánky v obýváku? Navrhněte procházku, společnou sáňkovačku, setkání v hotelové restauraci, zamluvte termín na brunch. Je tolik možností, jak strávit čas s rodinou – pokud se to té vaší nelíbí, navrhněte, že se budete ve vymýšlení ideální formy setkání střídat a ostatní se vždy přizpůsobí. A klidně se nabídněte, že budete první.
„Někdy je rodinné setkání stresující i pro dospělé. Pokud víte, že může dojít k vypjatým situacím, které jeden z partnerů těžko rozdýchá, domluvte si předem únikovou větu. Jakmile ji jeden z vás vyřkne, ten druhý ví, že se schyluje k hádce nebo práskání dveřmi. Věta by měla být dostatečně univerzální, aby druhá strana nepochopila, o co jde, ale zároveň nepůsobila jako slon na sněhu. Odbornice na oslavy doporučuje třeba: „Zapomněla jsem krabice s cukrovím u výtahu.“ Nebo: „Cestou zpátky musíme natankovat.“
Pro znuděné děti si připravte předem hry
- Tajný agent
Připravte pro každé z přítomných dětí zvláštní úkoly – získat otisk palce od tety, donést tři různé typy lžiček, zjistit číselný kód od mobilu, umístit do auta polštářek, vyfotit obsah ledničky… Kdo splní, získá certifikát tajného agenta.
- Rodinný kvíz
Připravte otázky o členech rodiny: Kdo byl na dovolené v Itálii? Kdo peče išelské cukroví? Kdo mluví francouzsky? Na vítěze čeká drobná výhra nebo klidně jen možnost vybrat si jako první cukroví z mísy nebo pohádku v televizi.
- Lov pokladů
Klidně v obýváku. Jednoduchá mapa, pár indicií a pak spousta drobností, které zabaví. Pro větší zábavu zapojte i dospělé jako strážce jednotlivých stanovišť, kde děti musí splnit jednoduchý úkol (např. zazpívat písničku nebo vymyslet vtip).
- Filmový koutek
Zatímco vy si v klidu popovídáte v jídelně, děti si užijí v obýváku – popcorn, spousta dek, film, který si vyberou. A dvě hodiny klidu pro vás.
- Rodinná módní přehlídka
Připravte staré oblečení, šátky, čepice a doplňky. Děti (a klidně i dospělí) se převléknou a na „molu“ předvedou své výtvory. Rozdávejte vtipné ceny, například za „nejbláznivější klobouk“.
- Kreativní koutek
Přivezte všechny ty nálepky, fixky, bambulky, které máte určitě ve velkém množství doma, a nechte děti – obzvlášť ty do osmi let – vyrábět nejrůznější přáníčka, knížečky apod. Poproste děti, ať pak pro vás uspořádají vernisáž.
- Karaoke
Děti versus dospělí, pěkně na body. Pusťte dětské písničky i starší hity pro dospělé a uspořádejte karaoke souboj. Děti se budou smát, až uslyší babičku zpívat jejich oblíbenou pohádkovou písničku.