Hlavní obsah

Jak mluvit s teenagery o sexu? Aby taková debata v očích dospívajících nebyla trapná

3:37
3:37

Poslechněte si tento článek

Pokud máte za sebou první rozhovory o sexu se svými potomky, víte, že může jít o pořádně trapnou záležitost. Možná jste jen ale nezvolili vhodné načasování či nevybrali zajímavé téma.

Foto: Profimedia.cz

Děti vnímají sexualitu a rozdílnost pohlaví již od velice nízkého věku.

Článek

Pokud patříte do generace X, je jasné, že se vám rozhovory na téma sexuality, poučení o sexuálním zdraví, střídmosti, nevyhnuly, nebo nevyhnou. Jenže sami s probíráním tohoto tématu moc zkušeností nemáte. Protože vy jste ve formativním věku dostali do ruky knihu Děvčátka na slovíčko, případně jste se s fungováním lidského těla seznámili v sedmé třídě základní školy, kde na jedné straně učebnice byl precizní náčrtek. Pokud tam tedy zrovna tuto stránku před vámi někdo nevytrhnul…

Přestože odborníci tvrdí, že se sexuální výchovou je potřeba začít již v mateřské školce, rodiče tak často činí až na prvním stupni ZŠ a někteří až dokonce na druhém.

„Děti vnímají sexualitu a rozdílnost pohlaví již od velice nízkého věku. Není třeba jim nic zatajovat a určitě je dobré s pohlavní výchovou začít včas. Pokud začnou mít děti otázky už v předškolním věku, je vhodné je poučit již hodně mladé. Je ale potřeba zvolit jazyk a výrazy takové, aby rozuměly, co jim chceme říct,“ vysvětluje Marek Broul, primář sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Až čtvrtina dětí se dnes setká s pornografií už v 8 letech. Hrozí jim závislost i pokřivený pohled na intimitu

Dítě a rodina

Pokud chcete, aby váš teenager vstupoval do období sexuálního života informovaný, zkuste to tedy jinak. Jak vysvětluje Paulina Pinsky, spoluautorka knihy o sexualitě pro teenagery: „Stejně jako jste dětem kdysi krájeli jídlo na kousky, dávkujte jim i sexuální výchovu po dávkách pečlivě odměřovaných. Nepřetěžujte je dlouhými přednáškami. Nestojí o to, a ve finále ani vy ne.“

Jak tedy o sexu hovořit s dětmi na prahu puberty?

1. Nehledejte příměry. Zapomeňte na včeličky a ptáčky a další. Informace podávejte přesně, nepleťte děti pohádkami, které nejsou pravdivé a pod kterými si váš potomek nic nepředstaví.

2. Mějte stále otevřené dveře. Samozřejmě v přeneseném smyslu slova. Vaše dítě by nikdy nemělo slyšet: „O tom se teď bavit nebudeme.“ Ztratíte důvěru a váš potomek bude hledat informace jinde.

3. Sledujte pískoviště, na kterém si vaše dítě hraje. Což v překladu znamená, že vnímáte, jak si děti předávají informace na sociálních sítích. Vytvořte si společný jazyk, tím komunikujte.

4. Nezapomeňte dospívající děti varovat. Polovina všech sexuálních útoků zahrnuje alkohol – konzumovaný obětí, pachatelem nebo oběma. Pak dochází k tomu, že jsou teenageři nuceni k pohlavnímu styku. Což jistě nechcete. Varujte i před dalšími drogami.

5. Buďte autentičtí. Neexistuje žádný dokonalý způsob pro takovou debatu. Nakonec si jej musíte zvolit sami. Nechte autenticitu a přímost, aby vás vedly. Rozhovory pak nebudou nepříjemné.

Představte si, jak moc může být příští generace posílená, když se dozví o tom, jak fungují jejich těla, co se jim líbí a nelíbí. Nejlepší a nejdůležitější součástí sexuální výchovy je pro ně vědomí, že mohou mluvit se svými rodiči, když je to potřeba.

Kdy je správný čas začít se sexem? Dříve než v patnácti určitě ne

Dítě a rodina

Některé dívky začínají se sexuálním životem již ve třinácti letech

Dítě a rodina
Související témata:

Výběr článků

Načítám