Hlavní obsah

Amálku v dětství kousl pes, teď dívce s autismem pomáhá zooterapie překonat hrůzu ze zvířat

Když byly Amálce z Ostravy necelé dva roky, prožila psychické trauma poté, co ji kousl pes. Teď sedmnáctileté autistické dívce pomáhá odbourat strach ze zvířat zooterapie a naději na zkvalitnění jejího života maminka vkládá také do plánované terapie v hyperbarické komoře.

Foto: Aleš Honus

Sedmnáctiletá Amálka (vlevo) se svou maminkou Markétou a mladší sestrou Leontýnkou.

Článek

Amálka do věku necelých dvou let vyrůstala jako naprosto zdravé dítě. Po nepříjemné události se psem však došlo k náhlému zlomu. „Najednou ztratila oční kontakt a uzavřela se do jakési vlastní bubliny. Lékaři jí diagnostikovali poruchu autistického spektra,“ tvrdí Amálčina maminka Markéta Kusá, které se od té doby převrátil život naruby.

Přestože je autismus dosud pro vědce velká neznámá, Amálčini lékaři připouštějí, že nepříjemná příhoda se psem mohla být spouštěčem této nemoci. Postupem času byla u dívky navíc diagnostikována i porucha ADHD i těžké mentální postižení.

Po celý život se matka Amálky snažila dívce pomoci všemi dostupnými prostředky, byť na to donedávna byla sama, protože ji otec Amálky krátce po narození opustil. „Myslím, že za tu dobu jsme ušly velký kus cesty, ale nebylo to jednoduché. Zdravé děti bývají zvídavé a na cokoliv se vás zeptají. Řeknou vám třeba, že je něco bolí, že je jim zima a podobně. Autistu musíte všechno naučit a také se s ním musíte naučit komunikovat,“ dodává paní Markéta.

Rodí se nejvíce dětí s autismem v historii. Vznikají pro ně nová denní centra

Dítě a rodina

Od minulého roku Amálka začala docházet do kroužku, který provozuje ostravská nezisková organizace Příroda nás baví a který jí hodně pomáhá. Součástí kroužku pro handicapované i zdravé děti je mimo jiné zooterapie. „Snažíme se u ní odbourat panický strach, který má nejenom ze psů, ale ze všech chlupatých zvířat,“ dodává maminka.

Prospělo jí narození sestry

A jak potvrzuje předsedkyně organizace Příroda nás baví Marta Bekeová, Amálka už udělala obrovský pokrok. „Terapie jí velmi prospívají. Další devizou pro Amálku i maminku je příměstský tábor, který pořádáme. Amálka ho již absolvovala v minulém roce a zcela jistě si ho užívala, a maminka si mohla na chvíli odpočinout,“ říká.

Amálce také prospělo to, že se jí před třemi lety narodila sestřička. „Velmi jí to prospělo a v podstatě u ní přestaly občasné agresivní záchvaty,“ dodala Markéta Kusá.

Foto: Aleš Honus

Amálka (vlevo) s mladší sestrou Leontýnkou a maminkou Markétou.

Protože se teď dostala do velkých finančních potíží, mimo jiné kvůli téměř dvojnásobnému nárůstu nákladů na bydlení, musí Amálku odhlásit z terapií a kroužku. A zaplatit v letošním roce znovu příměstský tábor už není vůbec ve finančních možnostech Markéty a jejího nového partnera.

Proto organizace Příroda nás baví spolu s maminkou Amálky uspořádala sbírku na portále Donio. Velmi ráda by zrealizovala na doporučení psycholožky také terapii v hyperbarické komoře. Ta dětem s poruchou autistického spektra přináší pozitivní změny. Ovšem i tato terapie je aktuálně pro maminku finančně nedostupná.

Pokud bude sbírka úspěšná, může pokrýt nejnutnější náklady na všechny plánované terapie na dobu tří let. „Budeme se snažit udělat vše pro to, aby Amálka měla pokud možno kvalitnější život,“ dodala Markéta Kusá.

Nová kavárna nabídne příležitost k uplatnění autistům

Domácí

Společnost lidi s autismem často nepodporuje, říká psycholožka Kateřina Thorová

Neklepat

Výběr článků

Načítám