Článek
Do zářijového schodku se započítala první záloha na tuto daň ve výši 25,6 miliardy korun.
„Celkový údaj minus 181 miliard je s ohledem na to, jak se rozpočet vyvíjel v průběhu jara, ještě celkem dobrá zpráva. Ale když se podíváme na ta střeva, na ty detaily vývoje rozpočtu, tak tam vidíme věci, které by nás měly varovat,“ komentovala pro Českou televizi poradkyně premiéra a hlavní ekonomka Raifeissenbank Helena Horská. Poukázala především na velké výdaje státu nebo právě nižší sumy vybrané na windfall tax.
Očekává, že do konce roku by se na této dani mělo vybrat 32 miliard. „To zásadním způsobem zaostává za plánovaným výběrem 85 miliard,“ dodala. Druhá splátka daně by měla být v prosinci.
Vysoké výdaje
Kromě windfall tax pomohly příjmové stránky platby od EU a také výnos z daně příjmů právnických osob. Stát na ní zatím vybral 159 miliard korun, což je o 39,1 miliardy víc než loni za stejné období.
Slabší je výběr spotřební daně a i DPH. To podle Horské souvisí s útlumem poptávky českých domácností. Na DPH se vybralo 260 miliard korun, což je o necelých 14 miliard víc než loni, příjmy ze spotřební daně jsou 109 miliard, což je o zhruba o 5,5 miliardy méně než loni.
Výdaje pak rostly hlavně kvůli zvyšujícím se důchodům a také kvůli platbám kompenzujícím vysoké ceny energií. Jen na sociální dávky, z toho nejvíc na důchody se letos vydalo 650 miliard korun, což je téměř o 80 miliard víc než loni za stejné období. Výdaje na kompenzace za dodávky energií a zastropování cen elektřiny a plynu se vyšplhaly na 40 miliard korun.
Ministerstvo letos počítá se schodkem 295 miliard korun a šéf resortu Zbyněk Stanjura (ODS) stále doufá, že se tento limit podaří dodržet.