Článek
Objem trhu s drony přesáhne letos 50 miliard rublů (13,7 miliardy korun), řekl na zasedání komise pro rozvoj bezpilotních prostředků náměstek ministra průmyslu a obchodu Vasilij Špak.
„Aktuální verze návrhu strategie definuje prioritní směry rozvoje odvětví a průběžné i konečné cíle trhu bezpilotních vzdušných prostředků. Je nutné dopracovat dokument s ohledem na připomínky a návrhy z odvětví,“ řekl Bělousov podle TASSu.
Putin už dříve pověřil vládu, aby vypracovala vhodnou strategii rozvoje výroby dronů a stanovila roční cíle vývoje dronů, včetně počtu certifikací.
Mají se také stanovit objemy výroby dronů v Rusku, aby se výroba hlavních komponentů nasměrovala do Ruska. Drony však potřebují i řadu chipů, v jejichž výrobě Rusko také zaostává, což je pro něj vzhledem k sankcím mnohem větší problém.
Rusko sice má jednoduché vojenské průzkumné drony Orlan 10 i dokonalejší Merlin VR od smolenského Vědeckovýzkumného institutu moderních telekomunikačních prostředků, ale k útokům na Ukrajinu využívá íránské drony Šáhid 131/136.
Má sice vlastní vyčkávací munici ZALA Lancet-3, šáhidy jsou ovšem menší, unesou jen tři kilogramy a mají vytrvalost jen 40 minut. K průzkumu proto musí Rusko často používat i komerční čínské drony, jak to dělají i Ukrajinci.