Článek
Firma jim umožní přejít na jiný, levnější produkt. Podle ČEZ tak domácnosti v roce 2024 v průměru ušetří osm tisíc korun za elektřinu a až 27 tisíc Kč za plyn.
Podobný krok, který domácnostem uleví, podle zjištění Práva připravují i další dodavatelé.
„Ani s plánovaným ukončením stropů letos 31. prosince už 160 tisícům našich zákazníků nehrozí následné prudké zvýšení cen. ČEZ Prodej jim bez jakýchkoliv sankcí nabídne možnost přestoupit na aktuální fixovaný produkt s klesající cenou,“ sdělil Právu mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Společnost se sama spojí s klienty do konce letošního roku, odběratelé nebudou muset chodit na pobočky nebo ČEZ kontaktovat. Pokud si někdo změnu tarifu rozmyslí až po Novém roce, bude změna možná i tehdy.
ČEZ umožní klientům s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif
Pokud například někdo podepsal s ČEZ loni na podzim dvouletou fixaci, má u nejběžnější distribuční sazby D02d cenu silové elektřiny 7,50 Kč.
A celkově má klient včetně regulované části ceny podle smlouvy ceníkovou cenu 9,65 Kč za jednu kilowatthodinu (kWh). Letos však platí vládou stanovený strop šest korun za kWh silové elektřiny s DPH a tři koruny za kWh plynu s daní, takže tito lidé ušetří. Zda budou stropy prodlouženy i pro příští rok, ale není jasné.
Zákazníci s fixací z loňského podzimu by si při konci stropů a pokračování fixované smlouvy od ledna proti současnosti připlatili 1,50 Kč za kWh. Pokud od ledna 2024 zvolí novou tříletou fixaci u ČEZ, platili by podle aktuálního ceníku od ledna za jednu kWh silové elektřiny 5,43 Kč. Jinde lze ale ušetřit ještě více. Například E.ON teď nabízí roční fixaci s cenou 4,51 Kč za kWh silové elektřiny.
Ještě větší nárůst cen hrozí lidem u plynu. Například podle ceníku innogy z loňského září s tříletou fixací stála kWh pro ty, kteří plynem vaří, ohřívají vodu a topí, 4,80 Kč. Bez stropu by tak ročně platili při spotřebě 3000 kubíků bezmála 157 tisíc korun. Se stropem je nyní celková cena i s poplatky 3,24 Kč za kWh. Roční platba tak letos vyjde o 50 tisíc levněji.
Společnost innogy připravuje pro zákazníky s dlouhou fixací podobný krok jako ČEZ.
ČEZ vyplatí rekordní dividendu, kterou navrhl stát
Růst cen hrozí 400 000 zákazníků
„V případě fixovaných smluv, které přesahují horizont 1. ledna 2024, se jedná o jeden z dozvuků celoevropské energetické krize. V tuto chvíli mohu pouze říci, že připravujeme pro tyto zákazníky řešení a předpokládáme, že jej v příštích týdnech představíme,“ řekl Právu mluvčí innogy Martin Chalupský.
Podle odhadů innogy může skokový růst cen postihnout až 400 tisíc lidí. „Je to přímý důsledek situace na trhu, která tady byla na podzim loňského roku. Přicházely k nám například tisíce lidí, kteří utíkali před extrémně vysokými cenami některých dodavatelů, kteří jim ukončili termínované a fixované smlouvy, nebo utíkali před vysokými spotovými cenami, na které je někteří dodavatelé tzv. překlápěli. Další skupinou zákazníků jsou ti, kteří fixovali na vysokých cenách,“ doplnil Chalupský.
Na pomoc s vysokými cenami se připravuje i E.ON. „Ceny fixované nad úrovní vládních stropů má jen malý zlomek našeho portfolia, jednotky tisíc klientů. Pokud stropy opravdu skončí, je možné, že naše klienty oslovíme s novou nabídkou, která bude odrážet aktuální situaci na energetických trzích,“ řekla Právu mluvčí E.ON Martina Slavíková.
Akcie ČEZ díky návrhu na rekordní dividendu posilují
Ve věci snížení cen pro dotčené zákazníky se již dříve na ČEZ, v němž má stát asi 70procentní podíl, obrátil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).
„Vedení ČEZ vyzval, aby klientům, kteří si zafixovali ceny energií nad úrovní vládního stropu, s platností za horizont konce letošního roku, nabídlo nový fixovaný produkt zohledňující letošní ceny. Společnost tuto výzvu vyslyšela,“ řekl Právu mluvčí resortu Marek Vošahlík.
Společnosti innogy na možnost skokového růstu cen upozornila ministerstvo průmyslu a obchodu. Možnost pokračovat s cenovými stropy se dosud neřešila.
„Celý velmi komplexní systém zastropování již prošel legislativním procesem a dobře funguje. Nyní je schválen do konce tohoto roku, o jeho případném prodloužení by musela rozhodnout vláda. Technicky ani časově by to však nebylo příliš náročné,“ dodal Vošahlík.