Článek
Investoři se obávají, že vedení sociální sítě Twitter zabírá majiteli Tesly Elonu Muskovi příliš mnoho času a nebude se tolik věnovat automobilce. Přispěla k tomu i informace, že firma od ledna plánuje omezení produkce ve svém šanghajském závodě. Zpráva vyvolala obavy, že v Číně, jež je největším trhem na automobily, klesá kvůli epidemii covidu zájem o vozidla.
„Není pochyb, že jsou tu obavy z poklesu poptávky,“ řekl šéf společnosti Great Hill Capital Thomas Hayes. Zmínil přitom, že i čínská automobilka Nio už má omezený plán dodávek na klíčovém trhu.
Hayes dodal, že akcie Tesly čelí úplné smršti způsobené vysokými úrokovými sazbami, odprodejem akcií Tesly, které vlastnily některé investiční fondy, a odprodeji pod cenou, aby se snížily daně.
Analýza agentury Reuters navíc ukázala, že ceny ojetých vozů Tesla klesaly více než ceny ojetých vozidel jiných výrobců, což také snížilo poptávku po nových vozidlech od Tesly.
Musk nedávné propady akcií Tesly dával do souvislosti jen se zvýšením základní úrokové sazby Fedu, což podle něj vede k tomu, že lidé budou přesouvat aktiva z akcií do hotovosti.
Jiné aktivity zabírají Muskovi moc času
Musk však letos nabídl k prodeji akcie Tesly v hodnotě čtyř miliard dolarů, aby financoval nákup Twitteru za 44 miliard dolarů. V polovině prosince oznámil, že další akcie Tesly neprodá „nejméně po dobu 18 až 24 měsíců“. Podobný slib však dal i v dubnu a pak ho porušil.
Analytici upozornili, že Musk může být požádán, aby odstoupil z pozice výkonného ředitele Tesly kvůli svému působení na Twitteru.