Článek
Země se návštěvníkům po covidové pauze otevřela minulý rok v září, zároveň však turistickou daň zvedla z 65 dolarů na den na 200 dolarů, v přepočtu ze zhruba 1410 korun na více než 4300 korun. Takzvaný poplatek za udržitelný rozvoj měl podle úřadů přilákat movitější klientelu a naopak odradit baťůžkáře cestující s nízkým rozpočtem, kteří údajně poškozují životní prostředí. Vybrané prostředky se mají využívat na vyrovnání uhlíkové stopy, píše CNN.
Daň nyní dozná změny. Konkrétně tak, že návštěvníci pobývající v zemi minimálně čtyři dny, budou moci bez příplatků zůstat další čtyři dny. Turisté, kteří dorazí na minimálně 12 dní, budou moci v království setrvat celý měsíc. Plánovaná změna se dotkne pouze turistů platících v dolarech, tedy nikoli sousedních Indů, kteří platí v rupiích.
„Pokud turisté zůstanou v Bhútánu déle, cestovní ruch pomůže ekonomice k rychlejšímu růstu,“ uvedl šéf turistického úřadu Dorji Dhradhul. Podle něj se turismus na celkových státních příjmech nyní podílí z pěti procent, cílem je 20 procent.
Podle šéfa úřadu dorazilo do Bhútánu od ledna zatím 47 tisíc turistů. Vše tak směřuje k naplnění skromného cíle, jímž je roční návštěvnost 86 tisíc lidí. V roce 2019 do království zavítalo přes 315 tisíc návštěvníků.