Článek
„Budeme prezentovat jednu místnost v podkroví, kde jsou vitríny se středověkou keramikou, odkazy na rod Auerspergů a nálezy z té doby a spousta fotografií, jak hrad vypadal před zničením. Dole jsme letos vybavili rytířský sál nábytkem, na což nám dala peníze obec Rabštejnská Lhota a Mikroregion Chrudimsko,“ uvedl jeden ze zakladatelů spolku Vít Novák.
Prohlídky především na objednávku
Ještě letos by do hradu měla přibýt kachlová kamna, na něž spolek získal příspěvek z Burzy filantropie. Další peníze by měla vynést adopce jednotlivých kachlů dárci.
Se souhlasem památkářů už byla zastřešena hradní budova a osazena okna i dveře. Uskutečnil se také archeologický průzkum, bylo možné vydláždit hradní místnost, vsadit trámy na její strop a vybudovat podlahu v patře, kde vznikly další dvě místnosti. Obě patra propojilo dřevěné schodiště, na hrad je zavedena i elektřina. Spolek chce pokračovat v opravách torzální architektury, aby se hradní zdivo dál nerozpadalo.
Do českého zámku čtyřikrát uhodil blesk. Ukrývá i smutnou love story
Interiéry budou přístupné při brigádách a při občasných dnech otevřených dveří. Na objednání si je lze prohlédnout i jindy.
„Pokud se najde skupina minimálně deseti osob a ohlásí se aspoň dva dny dopředu, jsme pro ně schopni udělat zhruba hodinovou komentovanou prohlídku hradu. Za osobu se platí 60 korun,“ řekl Novák. Na nádvoří se turisté dostanou kdykoliv bez omezení.
Památka ze 14.století
Ještě před deseti lety nebyla zřícenina hradu nad Rabštejnskou Lhotou z cesty lesem ani vidět. V minulosti bylo několik pokusů o její záchranu, ale výsledky má až ten poslední. Na něm se domluvili tři kamarádi, kteří od Lesů České republiky v roce 2014 koupili vršek kopce se zříceninou a hromadou kamení.
Během let se k nim průběžně přidávalo na 80 lidí, kteří tráví svůj volný čas obnovou kulturní památky původně z poloviny 14. století. Dotacemi pomohl i Pardubický kraj, který přispěl ve čtyřech letech po sobě na konzervaci havarijního stavu celkovou částkou 360 000 korun a vloni 150 000 korun na instalaci dveří a oken.
Hrad Rabštejn, zvaný též Rabštejnek, pochází ze 14. století. Jeho první majitel Matěj z Rabštejna byl ve službách Karla IV. a z hradu panovníkovi nejspíš zajišťoval dozor nad věnným městem Chrudim.
Po různých změnách vlastníků hrad postupně zpustl, v polovině 19. století romanticky upravil hradní zříceninu majitel panství Vincenc Karel z Auerspergu a nechal vybudovat dvě hradní místnosti, rytířský sál a komoru. Přesto ve 20. století hrad opět zchátral a počátkem nového tisíciletí z něj zbyly jen holé polorozpadlé zdi.